2015 Carnival Fell Race Results

Pos Name Club Time Category
1 Steven  Franklin Totley AC 0:29:57 19-39 M
2 Jack   Wright ShefUni OC 0:30:52 19-39 M
3 Dave  Lund DPFR 0:31:05 19-39 M
4 Simon  Omeara Manchester Uni 0:31:08 19-39 M
5 Shaun  Dimelow Penistone FR 0:31:17 40-49 M
6 Max  Wainwright Staffordshire Moorlands 0:31:24 16-18 M
7 Mike  Nolan DPFR 0:31:31 40-49 M
8 Jack   Millar ShefUni OC 0:31:34 19-39 M
9 Kieran  Allanson Matlock AC 0:31:44 19-39 M
10 Richard  Horton Pennine FR 0:31:48 50-59 M
11 Jonny  Wilson Fat Boys RC 0:32:04 19-39 M
12 Austin  Frost DPFR 0:32:22 40-49 M
13 Chris  Perry 0:32:23 19-39 M
14 Thomas  Beaumont Popycock Racing 0:32:35 19-39 M
15 Kevin  Mahon Handsworth Road Hogs 0:32:43 40-49 M
16 Philip  Howell 0:33:06 19-39 M
17 Stuart  Maycock Hallamshire Harriers 0:33:11 40-49 M
18 Gareth  Phoneix Hallamshire Harriers 0:33:15 40-49 M
19 Jon  Morgan 0:33:23 40-49 M
20 Nicholas  Barber Pennine FR 0:33:32 19-39 M
21 Chris  Jackson Glossopdale 0:33:42 19-39 M
22 Darren  Nockles Penistone FR 0:33:49 40-49 M
23 Sam  Mellor Totley AC 0:34:01 19-39 M
24 Louis  Forshaw Perrin Buxton AC 0:34:21 16-18 M
25 Andrew   Davies Steel City Striders 0:34:36 40-49 M
26 Richard  Mackey Penistone FR 0:35:15 40-49 M
27 Kristian  Groom DPFR 0:35:23 19-39 M
28 Chris  Martin Fat Boys RC 0:35:32 19-39 M
29 Peter  Stenton DPFR 0:35:36 19-39 M
30 Oliver  Pike Penistone FR 0:35:37 19-39 M
31 Philip  Morris Handsworth Road Hogs 0:35:39 19-39 M
32 Mike  Taylor Fat Boys RC 0:35:42 40-49 M
33 Andy  Barnet DPFR 0:35:43 50-59 M
34 Nick   Jefferson 0:35:45 40-49 M
35 Hazel  Tant Totley AC 0:35:47 19-39 F
36 Jon  Sanderson Totley AC 0:35:49 40-49 M
37 Jop  Vprichard Buxton AC 0:35:52 16-18 M
38 Mark  Elwis 0:35:55 50-59 M
39 Adam  Brown 5:56:09 19-39 M
40 Dave  Riely Bamford Expendables 0:36:34 40-49 M
41 John  Thompson Fat Boys RC 0:36:39 40-49 M
42 David  Watson 0:36:49 19-39 M
43 Peter  Burkin 0:36:58 40-49 M
44 Andy  Buddery Sheffield Rc 0:37:07 19-39 M
45 Andy  Book Steel City Striders 0:37:08 50-59 M
46 Haydn  Williams Barrow Runners 0:37:09 19-39 M
47 Colin  Hardy Steel City Striders 0:37:10 19-39 M
48 John  Brierley DPFR 0:37:11 40-49 M
49 Henry  Coley Fat Boys RC 0:37:13 16-18 M
50 Ian  Charlesworth Penistone FR 0:37:23 50-59 M
51 Charlie  Matthews Fat Boys RC 0:37:25 16-18 M
52 Ian  Stinston Steel City Striders 0:37:28 40-49 M
53 Jonny  Clowes Totley AC 0:37:30 40-49 M
54 Andrew  Case 0:37:32 19-39 M
55 Paul  Walyn DPFR 0:37:36 19-39 M
56 Gareth  Humber 0:37:37 40-49 M
57 Chris  Lomas 0:37:43 19-39 M
58 Rob  Willis Totley AC 0:37:56 40-49 M
59 Phil  Howson Steel City Striders 0:37:57 40-49 M
60 Michael  Rayner 0:38:00 19-39 M
61 Keith  Holmes Dpft 0:38:03 60-69 M
62 Richard  Bouglas Buxton AC 0:38:04 19-39 M
63 Jonathan  Duglas Totley AC 0:38:06 19-39 M
64 Gary  Brooks Src 0:38:11 40-49 M
65 Adam  Bleadkman Dfrj Rams 0:38:14 19-39 M
66 Paul  Hulbert Fat Boys RC 0:38:15 40-49 M
67 Dave  Holmes DPFR 0:38:16 50-59 M
68 Nicola  Parkin DPFR 0:38:17 40-49 F
69 Nick   Baynes Fat Boys RC 0:38:18 40-49 M
70 Chris  Livesley Totley AC 0:38:19 19-39 M
71 Andrew  Reid Potter Valley Plodders 0:38:22 19-39 M
72 Fraser  Hirst 0:38:24 40-49 M
73 Nick   Bennett 0:38:26 19-39 M
74 Janet  Lunn 0:38:27 40-49 F
75 Nick   Jones Buxton AC 0:38:29 40-49 M
76 Anna  Hooghamer ShefUni OC 0:38:31 19-39 F
77 Caz  Kay Totley AC 0:38:42 19-39 F
78 James  Boardwell Sheffield Tri 0:38:48 40-49 M
79 Paul  Gee Penistone FR 0:38:52 40-49 M
80 Stuart  Reeves 0:39:00 19-39 M
81 Elizabeth  Kooper 0:39:04 40-49 F
82 Katie  Jenkins Handsworth Road Hogs 0:39:17 40-49 F
83 Roland  Maylan Buxton AC 0:39:23 40-49 M
84 Simon  Wiles Steel City Striders 0:39:24 40-49 M
85 Peter  Wallis Tideswell RC 0:39:26 50-59 M
86 Leo  Dearden Buxton AC 0:39:27 16-18 M
87 Reg  Cooper 0:39:31 50-59 M
88 Alison  Wainwright Staffordshire Moorlands 0:39:42 40-49 F
89 Stephen  Moss 0:39:47 40-49 M
90 Ben  Heller Steel City Striders 0:39:49 50-59 M
91 Tim  Shiels Totley AC 0:39:54 40-49 M
92 Jon  Rawlinson Steel City Striders 0:39:55 40-49 M
93 Steven  Haake Steel City Striders 0:39:56 50-59 M
94 Penny  Saddler Totley AC 0:40:01 40-49 F
95 Lesley  Latchen Penistone FR 0:40:08 40-49 F
96 Ant   Harris Fat Boys RC 0:40:14 40-49 M
97 Joseph  Bookman Steel City Striders 0:40:15 19-39 M
98 Ben  Brindley Tideswell RC 0:40:18 19-39 M
99 Peter  Bailey Buxton AC 0:40:19 50-59 M
100 Darren  Webb DPFR 0:40:21 40-49 M
101 Ged  Conway Saltwell Harriers 0:40:22 50-59 M
102 Shaun  Swallow Barnsley Haines 0:40:24 40-49 M
103 Steven  Dickinson Penistone FR 0:40:25 50-59 M
104 Rob  Moore DPFR 0:40:26 40-49 M
105 Mark  Halswy Buxton AC 0:40:37 40-49 M
106 Sean  Bennett 0:40:38 19-39 M
107 Martin  Evans DPFR 0:40:39 50-59 M
108 James  Stables Saddleworth 0:40:40 40-49 M
109 Nick   Burns Steel City Striders 0:40:41 40-49 M
110 Jane  Mellor Penistone FR 0:40:44 40-49 F
111 Tom  Pape 0:40:50 19-39 M
112 Richard  Sayers Steel City Striders 0:40:54 19-39 M
113 Kevin  Mottram Buxton AC 0:40:55 40-49 M
114 Mark  Riordan Penistone FR 0:40:56 40-49 M
115 Philip  Kelly Totley AC 0:41:00 40-49 M
116 Spencer  Lewis Great Weston Runners 0:41:02 19-39 M
117 Andy  Virgen Handsworth 0:41:04 40-49 M
118 Liam  Gilcrest 0:41:07 19-39 M
119 Darren  Maher Steel City Striders 0:41:08 40-49 M
120 Richard  Conroy Baslow Nights 0:41:15 40-49 M
121 Lee  Gordon Fusion Cc 0:41:16 40-49 M
122 Maeve  Largey Porter Valley Plodders 0:41:27 19-39 F
123 Richard  Gray Totley AC 0:41:28 60-69 M
124 Mike  Annette 0:41:29 50-59 M
125 Lynn  Bland DPFR 0:41:31 50-59 F
126 Pat  Goodall Totley AC 0:41:33 60-69 F
127 Kelvin  Bowskill Penistone FR 0:41:35 60-69 M
128 Colin  Price Ua 0:41:36 19-39 M
129 Richard  Coley Fat Boys RC 0:41:37 40-49 M
130 Thomas  Mccait Steel City Striders 0:41:38 19-39 M
131 Chris  Charlesworth Penistone FR 0:41:42 40-49 M
132 Jimmy  Sharman Steel City Striders 0:41:47 19-39 M
133 Andrew  Chester DPFR 0:41:48 40-49 M
134 Bront  Linsey Penistone FR 0:41:49 50-59 M
135 John  Stubbs 0:41:54 60-69 M
136 Wayne  Parkinson Pfrac 0:42:06 50-59 M
137 John  Gilcrest 0:42:07 50-59 M
138 Steven  Doherty Steel City Striders 0:42:10 19-39 M
139 Rob  Gardener N Derbyshire 0:42:11 50-59 M
140 Rachel  Fox Penistone FR 0:42:12 19-39 F
141 Lucy  Broon 0:42:19 40-49 F
142 Alister  Minairds 0:42:20 19-39 M
143 Chris  Hodson Steel City Striders 0:42:24 40-49 M
144 Ian  Brookes Clown Road Runners 0:42:27 40-49 M
145 Julia  Nolan DPFR 0:42:36 40-49 F
146 Eleanor  Wainwright Staffordshire Moorlands 0:42:37 19-39 F
147 Clair  Howarth Totley AC 0:42:38 19-39 F
148 Max  Howard Retford Ac 0:42:41 50-59 M
149 Judith  Havenhand 0:42:43 40-49 F
150 Martin  Brown North Derbyshire 0:42:44 40-49 M
151 Benjimen  Robson DPFR 0:42:57 50-59 M
152 Claire  Holdcroft Buxton AC 0:42:58 40-49 F
153 Joe  Dunn 0:42:59 19-39 M
154 Paul  Winder 0:43:00 40-49 M
155 Kevin  Megson Totley AC 0:43:03 50-59 M
156 Mark  Wilson Totley AC 0:43:16 40-49 M
157 James  Ellnow Porter Valley Plooders 0:43:20 19-39 M
158 Stuart  Woodhead Penistone FR 0:43:25 60-69 M
159 Michael  Richardson Handsworth Road Hogs 0:43:31 50-59 M
160 Julia  Ferguson Walton Chasers Orienteers 0:43:32 19-39 F
161 Alexander  Arblaster Steel City Striders 0:43:35 19-39 M
162 Tim  Nickson DPFR 0:43:36 50-59 M
163 Richard  Garton Steel City Striders 0:43:37 50-59 M
164 Andrew  Bragg Totley AC 0:43:38 40-49 M
165 Nick   Whittinham Penistone FR 0:43:40 60-69 M
166 Tom  Ricketts Totley AC 0:43:52 50-59 M
167 Hannah  Bradley ShefUni OC 0:44:07 19-39 F
168 Simon  Bury 0:44:08 40-49 M
169 Mark  Wood 0:44:17 50-59 M
170 Michael  Nunn Rotherham Harriers 0:44:35 60-69 M
171 Lizzy  Rawson Fat Boys RC 0:44:36 16-18 F
172 Caroline  Lloyd Porter Valley Plodders 0:44:37 40-49 F
173 Richard  Lindley 0:44:38 40-49 M
174 Tony  Jackson Glossopdale 0:44:44 50-59 M
175 Darrell  Bradbury DPFR 0:44:58 50-59 M
176 Rio  Cooper Steel City Striders 0:45:09 19-39 F
177 Jeff  Dimmerlow Penistone FR 0:45:11 60-69 M
178 Emma  Rodderick 0:45:15 19-39 F
179 David  Forshaw Buxton AC 0:45:16 40-49 M
180 Robert  Simon 0:45:19 19-39 M
181 Andrew  Robinson 0:45:34 19-39 M
182 David  Arrandale DPFR 0:45:40 60-69 M
183 Rachael  Steen Totley AC 0:45:50 19-39 F
184 David  Lucus 0:45:58 60-69 M
185 Roz  Massey Totley AC 0:46:00 19-39 F
186 Jeremy  Brashaw Totley AC 0:46:01 60-69 M
187 Paul  Horsfall Handsworth Road Hogs 0:46:02 50-59 M
188 Nicola  Ross Steel City Striders 0:46:04 19-39 F
189 Corin  Leach Totley AC 0:46:32 19-39 F
190 Victoria  Hawkins Steel City Striders 0:46:40 40-49 F
191 Alison  Nockles Penistone FR 0:46:46 50-59 F
192 Jane  Weir 0:46:46 50-59 F
193 Andrew  Matthews Fat Boys RC 0:47:20 50-59 M
194 Jon  Heathfield DPFR 0:47:40 50-59 M
195 Emma  Hill 0:47:43 19-39 F
196 Dave  Foster Penistone FR 0:47:49 60-69 M
197 Amy  Shepherd 0:47:57 19-39 F
198 Collette  White 0:48:04 19-39 F
199 Caryl  Hartright Totley AC 0:48:05 60-69 F
200 Jeff  Andrew 0:48:11 60-69 M
201 John  Walker Steel City Striders 0:48:12 50-59 M
202 Laura  Fletcher Steel City Striders 0:48:16 19-39 F
203 Barbara   Haigh Penistone FR 0:48:30 60-69 F
204 Richard  Townsend Saltwell Harriers 0:48:52 50-59 M
205 Annie  Helliwell Penistone FR 0:48:53 16-18 F
206 Caroline  Fuller City Of Sheffield 0:49:04 50-59 F
207 Simon  Ward 0:49:15 50-59 M
208 Mary  Jeal Glosspdale 0:49:16 50-59 F
209 Rodger  Lewis 0:49:28 40-49 M
210 Ros  Plaskett 0:49:37 40-49 M
211 Ray  Brown Penistone FR 0:49:53 70+ M
212 William  Brindley Tideswell RC 0:50:00 19-39 M
213 Dennis  Middleton 0:50:06 60-69 M
214 Kim  Russon Totley AC 0:50:18 40-49 F
215 Jill   Davies Steel City Striders 0:50:21 50-59 F
216 Susan  Charlesworth Penistone FR 0:50:25 50-59 F
217 Mat  Glossop Fat Boys RC 0:50:27 50-59 M
218 Jennifer  Burnham Sheffield Hash House Harriers 0:50:28 19-39 F
219 Andrew  Gale 0:50:37 19-39 M
220 Judy  Clifford 0:50:43 50-59 F
221 Hannah  Wreolesworth Porter Valley Plodders 0:50:48 19-39 F
222 Catherine  Evans 0:50:56 50-59 F
223 Carol  Parson Totley AC 0:51:01 50-59 F
224 Lesley   Parry Wolds Vets 0:51:05 50-59 F
225 Stewart  Bewfield Rear Runners 0:51:52 40-49 M
226 James  Clayton Wolds Vets 0:52:00 19-39 M
227 Ian  Cooper Totley AC 0:52:45 60-69 M
228 David  Needham Penistone FR 0:52:54 60-69 M
229 Annie  Lightowler Penistone FR 0:54:54 40-49 F
230 Helen  Beardshaw 0:55:25 19-39 F
231 Steven  Hard Derwent Runners 0:56:15 50-59 M
232 John  Spencer Penistone FR 0:58:11 60-69 M
233 Ian  Macdiarmid Hatrick 0:58:23 60-69 M
234 Kenneth  Price 1:00:19 60-69 M
235 Peter  Fotheringhan Goyt Valley Striders 1:01:48 50-59 M
236 Erin  Buddery 1:11:19 16-18 F
237 Helen  Cameron Sheffield Rc 1:11:20 19-39 F
DNF Aiden  Linskil Totley AC DNF 19-39 M