Fell Race‎ > ‎Results‎ > ‎

2019 Carnival Fell Race Results

Pos Time Name Club Cat Local
1 00:29:58 Will Boothman Dark Peak FR M40
2 00:30:10 Josh Williams Dark Peak FR MSEN Local
3 00:31:13 Ben Kelsey Dark Peak FR MSEN
4 00:31:21 Malcolm Johnson Stockport Harriers M40
5 00:31:23 Phil Holwell Peak RC MSEN
6 00:31:30 Phillipa  Williams Sheffield RC WSEN
7 00:31:45 Will Gratton MSEN
8 00:31:52 Thomas Beaumont Totley AC M40
9 00:32:12 Austin Frost Dark Peak FR M40
10 00:32:38 Aidan Linskill Totley AC MSEN
11 00:32:58 Holly Page Calder Valley FR WSEN
12 00:33:12 Philip Morris Handsworth Roadhogs MSEN
13 00:33:14 Colin Osborne Totley AC M40
14 00:33:24 Richard Bradbury Matlock AC M40
15 00:33:59 Caroline Brock Steel City Striders WSEN
16 00:34:13 Jordan Street Clown Road Runners MSEN
17 00:34:21 James Halse Dark Peak FR M40
18 00:34:23 Phil Moore Totley AC MSEN
19 00:34:25 Jason Bennett Buxton AC M40
20 00:34:26 Paul Stephenson Totley AC M40
21 00:34:31 Calum Wadsworth Dark Peak FR MSEN
22 00:34:52 Jose Diaz M40
23 00:35:06 Jack Foxall Dark Peak FR M40
24 00:35:11 Daniel Stanley MSEN
25 00:35:20 Ian Shaw Fat Boys RC M50 Local
26 00:35:22 Kristian Groom Dark Peak FR M40
27 00:35:24 Laurence Wicks Owls AC MSEN
28 00:35:27 Nye Farley MSEN
29 00:35:31 David Hanks Barnsley Harriers M40
30 00:35:40 Damian Kilpin Penistone FR M40
31 00:35:51 Mark Jacobi Totley AC M50
32 00:36:10 John Lea-Wilson Steel City Striders MSEN
33 00:36:12 Bryan Lomas Congleton Harriers M40
34 00:36:15 Andes Geiger M40
35 00:36:41 Colin Lynch Totley AC M50
36 00:36:45 Simon Conroy Dark Peak FR M40
37 00:36:53 Paul Stuart Steel City Striders M50
38 00:36:58 Aaron  Worwood MSEN
39 00:37:01 Chris Lawson Dark Peak FR M40
40 00:37:03 Craig Renton Sheffield RC MSEN
41 00:37:05 Al  Cook Steel City Striders M40
42 00:37:10 Rob Williams M40
43 00:37:16 Mike Taylor Fat Boys RC M40
44 00:37:25 Joe Buckman Steel City Striders MSEN
45 00:38:01 Simon Rippon Dark Peak FR M50
46 00:38:01 Jon Hallam M40
47 00:38:12 Simon Rayner Danum Harriers M50
48 00:38:14 Duncan Robb North Derbyshire RC MSEN
49 00:38:20 Shaun Swallow Barnsley Harriers M40
50 00:38:24 Jim  Paxman Dark Peak FR M60
51 00:38:30 Paul Hulbert Fat Boys RC M50
52 00:38:35 Andy  Buck Steel City Striders M60
53 00:38:40 Paul Lewis Long Eaton RC M40
54 00:38:41 Paul Bayley Tring RC M40
55 00:38:45 David Veryard Bakewell M50
56 00:38:46 David James M40
57 00:39:18 Ian Charlesworth Penistone FR M50
58 00:38:48 Amy Earnshaw Steel City Striders WSEN
59 00:39:00 James Hynes M50
60 00:39:02 Shawn Walker Penistone FR M50
61 00:39:05 Nigel Jeff Buxton AC M50
62 00:39:07 Heather  Hatton Steel City Striders WSEN
63 00:39:11 Rebecca Walker WU23
64 00:39:13 Caroline Fry WSEN
65 00:39:15 Sergiu Radu Good Gym MSEN
66 00:39:16 Robert  Hall Fat Boys RC M40
67 00:39:18 Stacey Sangster Long Eaton RC W40
68 00:39:32 Steve  Larkin M40
69 00:39:33 Rory Wadsworth MSEN
70 00:39:40 John Thompson Fat Boys RC M40
71 00:39:51 Andrew Haynes M40
72 00:40:08 Robert  Turnbull Outside MSEN Local
73 00:40:09 Kieran Mcnally M50
74 00:40:15 Shaun Clarkson Barnsley Harriers M50
75 00:40:18 Mike Annett Dark Peak FR M50
76 00:40:20 Michael Porter Sheffield Uni Triathlon MU23
77 00:40:22 Darren Bristow Hallamshire Harriers M50
78 00:40:30 Richard Bembridge Dark Peak FR M40
79 00:40:32 Robert  Taylor Pennine FR M60
80 00:40:36 David Ipenden M50
81 00:40:39 Nick Burns Steel City Striders M40
82 00:40:51 Alison Wainwright Dark Peak FR W50
83 00:41:02 Simon Allen Dark Peak FR M40
84 00:41:03 Dominic Taylor Fat Boys RC M40
85 00:41:12 Paul Blockley Steel City Striders MSEN
86 00:41:13 Scott Blanks Totley AC M40
87 00:41:15 Colin Price Totley AC M40
88 00:41:29 Steve Haake Steel City Striders M50
89 00:41:32 David Maloney Steel City Striders M50
90 00:41:36 Charlotte Ellis WSEN
91 00:41:47 John Stubbs M60 Local
92 00:41:50 Jenny Armstrong Totley AC WSEN
93 00:41:58 Jerry Fisher Barnsley Harriers M50
94 00:42:05 James Pace Tideswell RC M40
95 00:42:06 Jeff Clark  Barnsley Harriers M50
96 00:42:08 Thomas Lawcock Barnsley Harriers MSEN
97 00:42:11 Ian Stinson Steel City Striders M40
98 00:42:13 Simon Wiles Steel City Striders M50
99 00:42:20 Jo Bednall Buxton AC W50
100 00:42:24 Claire Haycock Smiley Pacers W40
101 00:42:30 Chris Day Totley AC M40
102 00:42:35 Andy  Prichard Porter Valley Plodders M50
103 00:42:36 Sarah Walch Penistone FR WSEN
104 00:42:39 David Perkins Steel City Striders M40
105 00:42:40 Mervyn Mccart M50
106 00:42:46 Jane Mellor Pennine FR W50
107 00:42:54 Nick Woffenden M40
108 00:43:03 Oscar Wainwright MU23
109 00:43:04 Graham Barnes M60
110 00:43:08 Peter Dawson MSEN
111 00:43:09 Pat Goodall Totley AC W60
112 00:43:14 Ian Brookes Clown Road Runners M50
113 00:43:25 Max Pentreath M40
114 00:43:28 John Coleman M40
115 00:43:40 Jonathan Edwards White Peak M50
116 00:43:42 Elizabeth Kooper W40
117 00:43:54 Edward Higgins M40
118 00:44:01 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels M50
119 00:44:04 Simon Hutchinson M50
120 00:44:10 Matt Ridge Totley AC M40
121 00:44:21 Clare Thompson WSEN
122 00:44:27 Jude Stansfield Glossopdale Harriers W40
123 00:44:32 David Walker M50
124 00:44:45 Steven Brandreth Porter Valley Plodders M50
125 00:44:46 Rose  Paxman Dark Peak FR WSEN
126 00:44:47 Chris Wojciechowski Good Gym MSEN
127 00:45:00 Cathy Brown Long Eaton RC WSEN
128 00:45:15 Alan Read M60
129 00:45:25 Katie Marie Roberts Barnsley Harriers WSEN
130 00:45:28 David Thompson Barnsley Harriers M40
131 00:45:37 Brent Lindsay Penistone FR M50
132 00:45:39 Tracy Hughes Barnsley Harriers W40
133 00:45:55 Claire Wolstenholme Sheffield RC WSEN
134 00:45:57 James Richardson M40
135 00:46:02 Alice Asbury Cambrils Tri Club WSEN
136 00:46:09 Chris Harle M60
137 00:46:12 Judith Havenhand W40
138 00:46:18 Sarah Ward Steel City Striders W40
139 00:46:28 Andy  Davies Steel City Striders M50
140 00:47:07 Tom Appleby MSEN
141 00:47:10 James Grayson M40
142 00:47:17 Helen Cameron Sheffield RC WSEN
143 00:47:19 Jon Heathfield Dark Peak FR M50
144 00:47:22 Anne Hegarty Totley AC W50
145 00:47:24 Marc Kinch Long Eaton RC M40
146 00:47:25 David Arundale Dark Peak FR M60
147 00:47:34 Susan Charlesworth Penistone FR W50
148 00:47:44 Mark Read MSEN
149 00:47:48 Nick Hails Steel City Striders M40
150 00:47:50 Rachel Jardine Barnsley Harriers W40
151 00:47:57 Sue Barker W50
152 00:48:04 Mick Fowler M60
153 00:48:09 Linda Rimmer W40
154 00:48:10 John Hewitt Barnsley Harriers M70+
155 00:48:14 Tony Dent Tideswell RC M60
156 00:48:28 Matt Gibson Steel City Striders M40
157 00:48:30 Stephen Reid M40
158 00:48:40 Michael Stubbs M40
159 00:48:42 Glynn Leaning Killamarsh Kestrels M50
160 00:48:47 Steven Holmes M60
161 00:49:00 Lauri Benning WSEN
162 00:49:26 Peter Briggs MSEN
163 00:49:43 Rachel Barnes Smiley Pacers W40
164 00:49:44 Rose  Ward Smiley Pacers W40
165 00:50:57 John Ostrovskis Fat Boys RC M50
166 00:51:05 Alan Ashforth Handsworth Roadhogs M70+
167 00:51:15 Paul Wheatley Barnsley Harriers M60
168 00:51:18 Keith Lindley M60
169 00:51:26 Elizabeth Lakin Long Eaton RC W40
170 00:51:45 Lindsay Evans Totley AC W40
171 00:52:19 Debbie Mccart W50
172 00:52:25 Caryl Hartwright Totley AC W70+
173 00:52:33 Frazer Sidebottom Wakey Tri MSEN
174 00:52:34 Emma Moorhouse Barnsley Harriers WSEN
175 00:52:35 Jason Shepherd Barnsley Harriers M40
176 00:52:40 Dawn Godley Penistone FR W50
177 00:52:50 Diane Clewes Totley AC W50
178 00:53:01 Kelly Knight WSEN
179 00:53:17 Richard Janssen M50
180 00:53:34 Paula Mills Barnsley Harriers W50
181 00:53:36 Myfanwy Cross Penistone FR WSEN
182 00:53:37 Sally Owen Matlock AC W50
183 00:53:39 Mary Mooney Tideswell RC W50
184 00:53:54 Stewart Benfield Rear Gunners M50
185 00:54:09 Carole Vannucci W40
186 00:54:22 James Kay MSEN
187 00:54:51 Bev Clark  Barnsley Harriers W50
188 00:54:55 Fiona Macsweeney WSEN
189 00:55:31 Richard Purdy Danum Harriers M40
190 00:55:32 Charlotte Wright WSEN
191 00:55:53 Marie Hemingway Barnsley Harriers W40
192 00:56:24 Carol  Beattie Steel City Striders W60
193 00:57:05 Kyra Campbell WSEN
194 00:58:00 Colette Holden Tideswell RC W40
195 00:58:41 Wayne Walker Owls AC M50
196 00:58:47 Felicity Freeman WSEN
197 00:59:31 Iain Mac. Hatrick M60
198 00:59:51 Garry Carr Barnsley Harriers M50
199 01:01:03 Demelza Whitbread W40 Local
200 01:06:59 Caroline Batty Barnsley Harriers W40
201 01:10:06 Andrew  Couldwell M70+
202 01:15:47 Joanne Hadfield Barnsley Harriers W50