2016 Carnival Fell Race Results

Pos time Name Club Cat Local
1 0:29:33 Matt Elkinton Dark Peak FR 19-39 M  
2 0:29:38 Aidan Smith Hallamshire Harriers 19-39 M  
3 0:29:57 Steve Franklin Totley AC 19-39 M  
4 0:30:53 Will Boothman Dark Peak FR 19-39 M  
5 0:31:04 Andy Swift Penistone FR 19-39 M  
6 0:31:26 David Lund Dark Peak FR 19-39 M  
7 0:32:08 Ralph Skirmshire Dark Peak FR 19-39 M  
8 0:32:13 Peter  Davies Dark Peak FR 19-39 M  
9 0:32:19 Paul Johnson Barnsley Harriers 19-39 M  
10 0:32:23 Daniel Page Clown Road Runners 19-39 M  
11 0:32:40 Aidan Lindskill Totley AC 19-39 M  
12 0:32:58 Stuart Vas NA 19-39 M  
13 0:33:03 Austin Frost Dark Peak FR 40-49 M  
14 0:33:09 Damien Kilpin Penistone FR 19-39 M  
15 0:33:26 Jason Bennett Buxton AC 40-49 M  
16 0:33:37 Sam Mellor Totley AC 19-39 M  
17 0:33:54 Andrew Wainwright UA 40-49 M  
18 0:33:55 Andrew Davies Steel City Striders 40-49 M  
19 0:34:11 Colin Ward Ilkeston RC 40-49 M  
20 0:34:20 Douglas Wilders Dark Peak FR 19-39 M  
21 0:34:26 Joseph Wade Dark Peak FR 19-39 M  
22 0:34:39 Andrew Hughes Team Bath AC 19-39 M  
23 0:35:20 Thomas Jackson Goyt Valley Striders 19-39 M  
24 0:35:22 Kristian Groom Dark Peak FR 19-39 M  
25 0:35:25 Robin David-Clough Penistone FR 40-49 M  
26 0:35:31 Kevin Sibley Steel City Striders 40-49 M  
27 0:35:36 Simon Holmes UA 19-39 M  
28 0:35:37 Tim Rutter Dark Peak FR 19-39 M  
29 0:35:38 Paul  Stuart Steel City Striders 40-49 M  
30 0:35:39 Andy Charlton UA 19-39 M L
31 0:35:43 Phillip  Morris Handsworth Roadhogs 19-39 M  
32 0:35:44 John Bramnork Porter Valley Plodders 40-49 M  
33 0:35:45 James Ryder Porter Valley Plodders 19-39 M  
34 0:35:46 John Perry Wharfdale Harriers 19-39 M  
35 0:35:51 Dave Riley Hope Valley Expendables 50-59 M L
36 0:35:53 Jon Osborne UA 19-39 M  
37 0:35:54 Mark Jacobs Totley AC 50-59 M  
38 0:35:55 Daniel Cook Steel City Striders 40-49 M  
39 0:36:06 Mike Taylor Fat Boys RC 40-49 M  
40 0:36:18 Charlie Matthews Fat Boys RC 16-18 M  
41 0:36:26 Paul Firth UA 19-39 M  
42 0:36:27 Steve Jones UA 19-39 M  
43 0:36:28 Dave Watson UA 40-49 M L
44 0:36:29 Mark Elwis UA 50-59 M  
45 0:36:37 Helen Thornhill Buston 16-18 F  
46 0:36:57 Nick Archer Dark Peak FR 50-59 M  
47 0:37:05 Michael Timm Steel City Striders 40-49 M  
48 0:37:16 Nick Jefferson FRA 40-49 M L
49 0:37:19 Steve Storey Penistone FR 60-69 M  
50 0:37:21 James Hobson Goyt Valley Striders 19-39 M  
51 0:37:26 Jon Sanderson Totley AC 40-49 M  
52 0:37:27 Phil Applegate UA 19-39 M  
53 0:37:27 Matt Jackson North Derbyshire RC 19-39 M  
54 0:37:28 Aidan Grant Goyt Valley Striders 40-49 M  
55 0:37:32 Steve Larkin UA 40-49 M  
56 0:37:51 Keith Holmes Dark Peak FR 60-69 M  
57 0:37:53 Tim Raffle Altrincham 50-59 M  
58 0:38:03 Rob Pilling Porter Valley Plodders 40-49 M  
59 0:38:04 Claire Oliffe Dark Peak FR 19-39 F  
60 0:38:20 Peter Durkin UA 40-49 M  
61 0:38:21 John Thompson Fat Boys RC 40-49 M  
62 0:38:22 Arthur Raffle Altrincham 16-18 M  
63 0:38:28 Samantha Shaw Penistone FR 19-39 F  
64 0:38:30 David Wass Worksop Harriers 40-49 M  
65 0:38:48 Johnathan Edwards UA 19-39 M  
66 0:38:49 Andy Buck Steel City Striders 50-59 M  
67 0:38:53 Rob Turnball Outside 19-39 M L
68 0:38:57 Christopher Deacon Penistone FR 50-59 M  
69 0:39:08 Colin Smith SYO 50-59 M  
70 0:39:19 Shaun Swallow Barnsley Harriers 40-49 M  
71 0:39:30 Peter Bailey Buxton AC 50-59 M  
72 0:39:31 Mark Buskwood Totley AC 50-59 M  
73 0:39:32 Janet Lunn UA 40-49 F L
74 0:39:35 Jenny Craddick Dark Peak FR 40-49 F  
75 0:39:37 Stephen Hughes UA 50-59 M  
76 0:39:39 Joseph Buckman Steel City Striders 19-39 M  
77 0:39:42 Richard Conroy Baslow Runners 40-49 M  
78 0:39:44 Hannah Bradley CFR 19-39 F  
79 0:39:53 Rob Davies Steel City Striders 50-59 M  
80 0:39:57 Niel Maltby UA 19-39 M  
81 0:40:04 Paul Hulbert Fat Boys RC 40-49 M  
82 0:40:05 Richard Chiser UA 19-39 M  
83 0:40:07 Ian Shaw Fat Boys RC 50-59 M L
84 0:40:08 Lesley Latcham Penistone FR 40-49 F  
85 0:40:20 Michael Raynor NA 19-39 M  
86 0:40:21 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels 50-59 M  
87 0:40:22 Niel Opsley UA 60-69 M  
88 0:40:22 Gareth John Humber UA 40-49 M  
89 0:40:23 Russel Stevenson Steel City Striders 40-49 M  
90 0:40:29 Nick Burns Steel City Striders 40-49 M  
91 0:40:30 John Armitage Steel City Striders 40-49 M  
92 0:40:40 Steve Sanders Penistone FR 40-49 M  
93 0:40:41 Darren Clarke Glossopdale Harriers 40-49 M  
94 0:40:42 Lewis Ashton Dark Peak FR 40-49 M  
95 0:40:49 Elizabeth Bagley UA 19-39 F  
96 0:40:52 Jim Paxman Dark Peak FR 50-59 M  
97 0:40:53 Chris Duncan UA 19-39 M  
98 0:40:40 Alistair Reid UA 19-39 M  
99 0:40:56 Andy Virgin Handsworth Roadhogs 40-49 M  
100 0:41:05 John Hawsham Penistone FR 50-59 M  
101 0:41:13 Jimmy Sharman Steel City Striders 19-39 M  
102 0:41:20 Andy  Prichard Porter Valley Plodders 50-59 M  
103 0:41:23 Elizabeth Kooper Steel City Striders 40-49 F  
104 0:41:27 John Stubbs UA 60-69 M L
105 0:41:28 Steve Peacock UA 50-59 M  
106 0:41:31 Simon Wiles Steel City Striders 50-59 M  
107 0:41:37 Lee Corbett Barton Kawerau NZ 40-49 M  
108 0:41:42 Samuel Mackey UA 19-39 M L
109 0:41:50 Mark Riodan Penistone FR 40-49 M  
110 0:41:51 Phil Burnip UA 50-59 M  
111 0:41:52 Daniel Shinn UA 19-39 M  
112 0:42:06 Pete Kerry North Derbyshire RC 50-59 M  
113 0:42:08 Mike Annett UA 50-59 M  
114 0:42:09 Jo Brown Totley AC 19-39 F  
115 0:42:12 Charlotte Spencer Steel City Striders 19-39 F  
116 0:31:19 Kenny Turner Dark Peak FR 50-59 M  
117 0:42:22 Peter Mackey UA 50-59 M L
118 0:42:23 Phillip  Barnes Pennine FR 50-59 M  
119 0:42:24 Sergei  Shkuc Steel City Striders 19-39 M  
120 0:42:26 Graham Barnes UA 60-69 M  
121 0:42:29 Peter Grover UA 50-59 M  
122 0:42:30 Julie Rundall Goyt Valley Striders 40-49 F  
123 0:42:31 Martin Bunder UA 50-59 M  
124 0:42:38 Steve Dickinson Penistone FR 50-59 M  
125 0:42:39 Anton Newell Sutton in Ashfield Harriers 40-49 M  
126 0:42:41 Matthew Cordwell Penistone FR 40-49 M  
127 0:42:42 Allen Knox Penistone FR 60-69 M  
128 0:42:44 Peter Stanley Penistone FR 50-59 M  
129 0:42:45 Richard Martin Ravenshead Runners 19-39 M  
130 0:42:57 Chris Horsfall Handsworth Roadhogs 60-69 M  
131 0:43:07 Andrew Simmons Totley AC 40-49 M  
132 0:43:15 Andew Bragg Totley AC 40-49 M  
133 0:43:23 Steve Brandreth Porter Valley Plodders 40-49 M  
134 0:43:57 John Brieley Dark Peak FR 40-49 M L
135 0:43:58 Rob Cole Dark Peak FR 19-39 M  
136 0:44:01 David Cooke UA 19-39 M  
137 0:44:06 Claire Howarth Totley AC 19-39 F  
138 0:44:07 Brent Lindsey Penistone FR 50-59 M  
139 0:44:11 Laura Gill Penistone FR 19-39 F  
140 0:44:12 Frances Varian Steel City Striders 19-39 F  
141 0:44:15 Franchesca Rooker UA 19-39 F  
142 0:44:16 Raymond Critchlow UA 40-49 M  
143 0:44:17 Nancy John UA 19-39 F  
144 0:44:18 Peter Collinge Ripley RC 60-69 M  
145 0:44:22 George Carmen Porter Valley Plodders 40-49 M  
146 0:44:28 Robert John UA 60-69 M  
147 0:44:30 Nick Whittingham Penistone FR 60-69 M  
148 0:44:51 John Richardson Handsworth Roadhogs 50-59 M  
149 0:45:07 Andy Lees North Derbyshire RC 40-49 M  
150 0:45:21 Connor Lomax UA 40-49 M  
151 0:45:24 John Franklin Porter Valley Plodders 60-69 M  
152 0:45:37 Barry Quirk UA 40-49 M  
153 0:45:42 Johnathan Fletcher UA 40-49 M  
154 0:45:43 Caroline Lloyd Porter Valley Plodders 40-49 F  
155 0:45:45 Tobin Raynor Red Rove Road Runners 50-59 M  
156 0:45:49 Henrietta  Key NA 19-39 F  
157 0:45:51 Roz Massey Totley AC 19-39 F  
158 0:45:57 Faye Williams Penistone FR 40-49 F  
159 0:45:59 Isabelle Pound Smiley Paces 50-59 F  
160 0:46:06 John-Paul Rooney UA 40-49 M  
161 0:46:08 Seuranie Johnstone Penistone FR 19-39 F  
162 0:46:10 Heather Wallis Steel City Striders 19-39 F  
163 0:46:26 Tim Morgs Handsworth Roadhogs 40-49 M  
164 0:46:30 Paul Hunt Goyt Valley Striders 50-59 M  
165 0:46:32 Corin Leach Totley AC 19-39 F  
166 0:46:37 Emma Stanliland UA 40-49 F  
167 0:46:40 Paul Gray Dark Peak FR 50-59 M  
168 0:46:42 Dean Allcroft Penistone FR 40-49 M  
169 0:46:43 Sarah Walsh Penistone FR 19-39 F  
170 0:46:51 Nick Woffenden UA 19-39 M  
171 0:46:53 Andrew Wothnde Steel City Striders 50-59 M  
172 0:46:55 Catherine McKeowl Steel City Striders 40-49 F  
173 0:47:06 Kate Scott Smiley Paces 50-59 F  
174 0:47:09 David Arundale Dark Peak FR 60-69 M  
175 0:47:12 Carolyn Whittle Goyt Valley Striders 40-49 F  
176 0:47:13 Katie Bennett UA 19-39 M  
177 0:47:15 Lindsay Burnip UA 19-39 F  
178 0:47:39 Jack Young NA 50-59 M  
179 0:47:57 Charlotte Harden UA 40-49 F  
180 0:48:05 Sophie Widderson UA 19-39 F  
181 0:48:07 Greg  Parkin Wakefield Tri Club 40-49 M  
182 0:48:10 Fee Hulley UA 40-49 F  
183 0:48:17 Keith Gordon Penistone FR 60-69 M  
184 0:48:20 John Walker Steel City Striders 50-59 M  
185 0:48:39 Ruben Barton UA 16-18 M  
186 0:48:40 Mir Jansen Steel City Striders 50-59 F  
187 0:48:44 Jill Carlton Penistone FR 19-39 F  
188 0:48:50 Jeffrey Dimelow Penistone FR 60-69 M  
189 0:48:53 Andrea Henson Penistone FR 40-49 F  
190 0:48:55 Jill Davies Steel City Striders 50-59 F  
191 0:49:42 Paul Morris Outside 50-59 M  
192 0:45:43 Jenny Burham Sheffield Hash House Harriers 40-49 F L
193 0:49:44 Samantha Patrick Strideout 19-39 F  
194 0:49:44 Vicky Bridges Strideout 19-39 F  
195 0:49:55 Andrew Skelton UA 50-59 M L
196 0:50:00 Nell Law PFR 40-49 F  
197 0:50:08 Blake Quigley Steel City Striders 40-49 M  
198 0:50:44 Barbara Haigh Penistone FR 60-69 F  
199 0:50:49 Stuart Woodhead Penistone FR 60-69 M  
200 0:51:06 Laura Evans Steel City Striders 19-39 F  
201 0:51:18 Wendy Bainbridge Buxton AC 50-59 F  
202 0:51:43 Daniel Baker UA 40-49 M  
203 0:52:07 Anna James Porter Valley Plodders 19-39 F  
204 0:52:29 Catherine Rodgers UA 40-49 F  
205 0:52:30 Rachel Stothard Strideout 19-39 F  
206 0:52:44 Jane Cockerton Penistone FR 50-59 F  
207 0:52:53 Sophie Tonkins Porter Valley Plodders 19-39 F  
208 0:52:54 Michael Townsend Porter Valley Plodders 19-39 M  
209 0:53:06 Lindsay Evans Totley AC 40-49 F  
210 0:53:50 Bob Innes Penistone FR 60-69 M  
211 0:53:53 Stewart  Benfield Rear Gunners 50-59 M  
212 0:54:03 Andy Portwood Jog Derbyshire 40-49 M  
213 0:54:15 Dianne Clewes Totley AC 50-59 F  
214 0:54:19 Richard Garton Steel City Striders 50-59 M  
215 0:54:22 David Needham Penistone FR 60-69 M  
216 0:54:26 Stuart Smith Penistone FR 60-69 M  
217 0:54:28 Richard Clark UA 40-49 M  
218 0:54:36 Christopher Beaves UA 19-39 M  
219 0:54:45 Bill Allsop Buxton AC 70+ M  
220 0:54:54 Teresa Wall Penistone FR 50-59 F  
221 0:55:13 Victoria Fell Tideswell RC 19-39 F  
222 0:55:51 Annie Lightowler Penistone FR 40-49 F  
223 0:56:30 Paul Hudson Nill The Humber 40-49 M L
224 0:57:25 Tamsin Whittaker-Axon UA 19-39 F  
225 0:57:36 Jodie Goulden Stideout 19-39 F  
226 0:57:41 Jane Patridge Penistone FR 40-49 F  
227 1:00:29 Sue Beevers Penistone FR 50-59 F  
228 1:00:45 John Spencer Penistone FR 60-69 M  
229 1:00:51 Iain Macdiarmid Hatrick UA 60-69 M  
230 1:03:01 Elizabeth Gregory UA 50-59 F  
231 1:03:02 Sally Ingham UA 40-49 F  
232 1:03:46 Emma-Jane Eaton UA 19-39 F  
233 1:03:47 Julie Ryan UA 50-59 F  
234 DNF Damien Herbert Steel City Striders 40-49 M  
235 DNF Claire Combes Vegan Runners UK 40-49 F