Fell Race‎ > ‎Results‎ > ‎

2018 Carnival Fell Race Results

Pos Time Name Club Cat Local
1 00:30:29 Aidan Smith Hallamshire Harriers MSEN
2 00:30:32 Josh Williams Dark Peak FR MSEN Local
3 00:30:47 Ben Cartwright Matlock AC MSEN
4 00:31:07 Bart Shaw Totley AC MSEN
5 00:31:14 Peter Davies Dark Peak FR MSEN
6 00:31:42 Ben Tetler Glossopdale Harriers M40
7 00:32:01 Austin Frost Dark Peak FR M40
8 00:32:05 Phil Holwell Peak Racing MSEN Local
9 00:32:15 Stevie Knowles Pennine FR M40
10 00:32:54 Paul Butcher M50
11 00:33:06 Richard Bradbury Matlock AC M40
12 00:33:11 Malcolm Johnson Stockport Harriers M40
13 00:33:15 Mike Nolan Dark Peak FR M50
14 00:33:17 Philip Morris Handsworth Roadhogs MSEN
15 00:33:28 Tim Perry MSEN
16 00:33:47 Paul Skuse Glossopdale Harriers M40
17 00:33:57 Adam Hayden Dark Peak FR MSEN
18 00:34:03 Brendan  Moore Ilkeston RC MSEN
19 00:34:11 Jason Bennett Buxton AC M40
20 00:34:15 Tim Rutter Dark Peak FR MSEN
21 00:34:19 Andrew Lake Esk Valley Fell Club M40
22 00:34:23 Mark Jones MSEN
23 00:34:27 Louis  Wood Steel City Striders M40
24 00:34:29 Luke Desforges Steel City Striders M40
25 00:34:30 Chris Jackson Pennine FR MSEN
26 00:34:36 Samuel Hughes Sheffield Tri Club MSEN
27 00:34:53 Stephen Rawson MSEN Local
28 00:35:02 Alasdair Menmuir Steel City Striders MSEN
29 00:35:20 Phil Moore MSEN
30 00:35:24 Dan Cook Steel City Striders M40
31 00:35:40 John Brannock Porter Valley Plodders MSEN
32 00:35:47 Chloe Haines Dark Peak FR WSEN
33 00:35:56 James Hobson Goyt Valley Striders MSEN
34 00:36:06 Bryan Lomas Congleton Harriers M40
35 00:36:32 Ben Allen Handsworth Roadhogs M40
36 00:36:37 Ian Shaw Fat Boys RC M50 Local
37 00:37:02 Mike Taylor Fat Boys RC M40
38 00:37:05 Michael Slater Steel City Striders M50
39 00:37:12 Oliver Brocklehurst Matlock AC MU23
40 00:37:21 Simon Conroy Dark Peak FR M40
41 00:37:22 Dan Lounds M40
42 00:37:23 Al Cook Steel City Striders M40
43 00:37:28 Andrew Fry Steel City Striders MSEN
44 00:37:29 Nick Jones Buxton AC M40
45 00:37:31 John Hallam M40
46 00:37:37 Jake Cordery MSEN
47 00:37:38 Gareth Humber M40
48 00:37:40 Megan King Goyt Valley Striders WU23
49 00:37:51 Ian Warhurst Pennine FR M50
50 00:37:56 James Eaton Matlock AC MU23
51 00:38:02 Colin Smith South Yorkshire Orienteers M50
52 00:38:08 Jack Nuttgens MSEN
53 00:38:10 Mark Riordan Penistone FR M40
54 00:38:11 Andrew Case MSEN
55 00:38:13 Ben Friend Guildford Godalming AC MSEN
56 00:38:18 Nick Brimacombe Totley AC MSEN
57 00:38:33 David Riley hope valley Hurricanes M50 Local
58 00:38:36 Fran Cummins Steel City Striders WSEN
59 00:38:34 Ben Clitheroe Steel City Striders M40
60 00:38:56 Steve Sanders Penistone FR M40
61 00:38:57 Roy Hobson M40
62 00:39:01 Rob Davies Steel City Striders M50
63 00:39:10 Mark Platton Steel City Striders M50
64 00:39:12 Phillipa Rose W40
65 00:39:27 David Idenden M50
66 00:39:40 Aron Spall North Derbyshire M40
67 00:39:45 Ellie Sparke WSEN
68 00:40:00 Wayne Grant Goyt Valley Striders M40
69 00:40:05 Keith Morgan Ashbourne RC M50
70 00:40:10 David Veryard Bakewell M50
71 00:40:15 Jo Rednall Buxton AC W50
72 00:40:17 David Wass Worksop Harries M50
73 00:40:24 Julie Darigala Penistone FR W40
74 00:40:34 Helen  Smith W40 Local
75 00:40:40 Richard Chisen MSEN
76 00:40:44 David Maloney Steel City Striders M50
77 00:40:45 Andrew Shiel Penistone FR M40
78 00:40:52 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak FR W40
79 00:40:54 Richard Jeof Buxton AC MSEN
80 00:41:03 Will Day Dark Peak FR M50
81 00:41:05 Alan Jack   M40
82 00:41:20 John Stubbs M60 Local
83 00:41:23 Ann Wallace WSEN
84 00:41:37 Phil Howson Steel City Striders M50
85 00:41:40 Mark Annett M50
86 00:41:41 Trevor Hindle Goyt Valley Striders M50
87 00:41:45 Jordan Moat Steel City Striders MSEN
88 00:41:51 Andy Pritchard Porter Valley Plodders M50
89 00:41:54 Dan Bell Steel City Striders M40
90 00:41:57 Kevin Mottram Buxton AC M40
91 00:41:58 Jane Crowson Dark Peak FR W50
92 00:42:00 David Patrick Ashbourne RC M50
93 00:42:03 Heather Jansevska Glossopdale Harriers WSEN
94 00:42:09 David Stanley MSEN
95 00:42:15 Pat Goodall Totley AC W60
96 00:42:24 Johanna Jewell W40 Local
97 00:42:32 Tim Gould M50 Local
98 00:42:33 James Bennett Warton Chasers MSEN
99 00:42:38 Simon Allen Dark Peak FR M40
100 00:42:43 Peter Bailey Buxton AC M50
101 00:42:46 Robert Plants Tideswell RC MSEN Local
102 00:42:47 Rob  Kos MSEN Local
103 00:43:05 Peter Mackey M50 Local
104 00:43:16 Kevin Rowles Killamarsh Kestrals M50
105 00:43:20 Mark Wood M50 Local
106 00:43:21 Cal Lloyd Porter Valley Plodders W40
107 00:43:22 John Brierley M40 Local
108 00:43:28 Simon Wiles Steel City Striders M50
109 00:43:34 Helen  Wright Penistone FR WSEN
110 00:43:43 Bob Grocutt Steel City Striders M50
111 00:44:23 Julia Johnson Penistone FR W50
112 00:44:29 Dot Kesterton Steel City Striders W60
113 00:44:32 Heather Wallis Steel City Striders WSEN
114 00:44:40 Katie Rolfe Buxton AC W40
115 00:44:53 Helen  Bates Smiley Pacers WSEN
116 00:44:54 Tom Nuttgens Steel City Striders M50
117 00:44:59 Clare Howarth Totley AC WSEN
118 00:45:24 Melvyn Mccart M50
119 00:45:31 Bob Gardner North Derbyshire M50
120 00:45:31 Peter Stanley Penistone FR M60
121 00:45:33 Peter Dawson MSEN
122 00:45:34 Glynn Leaming M50
123 00:45:38 Paul Sanderson Dark Peak FR M50
124 00:45:39 Nick Woffenden M40
125 00:45:59 Matthew Jackson Heanor FC MSEN
126 00:46:07 Alan Read M60
127 00:46:10 Anna Aspinall Goyt Valley Striders WSEN
128 00:46:13 Jo Yeoman Dark Peak FR W40
129 00:46:22 Mary Jeal Glossopdale Harriers W50
130 00:46:25 Phil Hughes-Narborough North York Moors M50
131 00:46:27 John Heathfield Dark Peak FR M50
132 00:46:28 Shaun Chadwick Worksop Harries MSEN
133 00:46:28 Rachel Charles W40
134 00:46:34 David  Arundale Dark Peak FR M60
135 00:46:37 Sarah Walch Penistone FR WSEN
136 00:46:50 Paul Stevenson Long Eaton RC M60
137 00:47:07 Rachel May Steel City Striders WSEN
138 00:47:08 Helen  Smith WSEN
139 00:47:09 Ben Pedler M40
140 00:47:12 Kate Scott Steel City Striders W50
141 00:47:20 Robert Greensmith M40
142 00:47:44 Victoria Fell Tideswell RC WSEN
143 00:48:17 Paul Horsfall Handsworth Roadhogs M60
144 00:48:17 Fee Hulley Smiley Pacers W40
145 00:48:18 Lynda Bramham W40
146 00:48:22 Anna James Porter Valley Plodders WSEN
147 00:48:23 Mike Fowler M60
148 00:48:29 Jan Forrester Matlock AC W60
149 00:48:39 Victoria Hawkins Steel City Striders W40
150 00:49:05 Kevin Bird MSEN
151 00:49:23 Geoff Andrews M60
152 00:49:29 Helen  Cameron Sheffield Rc WSEN
153 00:49:40 Adele Thornton Buxton AC WSEN
154 00:49:45 Steve Brandreth Porter Valley Plodders M40
155 00:49:51 Heather Marsden Tideswell RC W50
156 00:49:59 Janet Barron W40
157 00:50:31 Neil Mcgraw Glossopdale Harriers M40
158 00:50:41 Jill Davies Steel City Striders W50
159 00:50:49 Julie Ellison hope valley Hurricanes W40
160 00:51:30 Roger Woods Dark Peak FR M50
161 00:52:32 Dean Hammer M40
162 00:52:35 Neville Mcgraw Glossopdale Harriers M70+
163 00:52:36 Anne Morley W40 Local
164 00:52:42 Katie Mantle WSEN
165 00:52:43 Louise Houghtiton Stilton Striders W40
166 00:52:45 Joan Waller Dark Peak FR W50
167 00:52:50 Michelle Bird WSEN
168 00:52:51 Beatrice Taylor WSEN
169 00:52:56 Stewart Benfield Rear Gunners M50
170 00:53:23 Jane Cockerton Penistone FR W50
171 00:55:33 Rose Leivers Heanor FC WSEN
172 00:55:34 David Henton Heanor FC M40
173 00:55:41 Julia  Carter Goyt Valley Striders W40
174 00:56:41 Lauren Bamford WSEN
175 00:56:45 Rachel Woollen Steel City Striders W40
176 00:56:54 Mark Knight M40 Local
177 00:58:30 Steven Thorpe  M50
178 00:58:33 Silvana Thorpe  W50
179 00:59:05 Sophie Barraclough holmfirth Harriers W50
180 00:59:34 Steve Andrews Barnsley Harriers M40
181 00:59:36 Demelza Whitbread WSEN Local
182 01:00:05 Jane Mccart WSEN
183 01:01:36 Zoe Riordan Strideout W40
184 01:01:51 Steve Hand Derwent Runners M50
185 01:02:24 Harriett Drouin Pennine FR WSEN
186 01:02:29 Tim Staniforth Shelton Striders M40
187 01:02:32 Debbie Whyte WSEN
188 01:02:45 Beverley Golden Buxton AC W40
189 01:02:46 Myfanwy Cross Pennine FR WSEN
190 01:02:48 Katherine  Rodgers W40
191 01:02:56 James Richardson M40
192 01:02:57 Austin Todd W40
193 01:03:00 Malcolm Reed M50
194 01:03:38 Debbie Mccart W50
195 01:06:17 Sarah Owens Tideswell RC W50
196 01:06:19 Mary Mooney Tideswell RC W50
197 01:08:34 Ej Eaton W40
198 01:08:35 Julie Ryan W50
199 01:08:42 Sasha Brimacombe W40
200 01:17:20 Kate Ashe W40
201 01:17:22 Ben Ashe M40
202 DNF Lesley Parker Penistone FR W40
Comments