Fell Race‎ > ‎Results‎ > ‎

2017 Carnival Fell Race Results

Pos Time Name Club Cat Local
1 00:29:06 Matthew Elkington Dark Peak FR MU23
2 00:29:55 Duncan Coombs HBT MSEN
3 00:30:26 Jake Lane Totley AC MSEN
4 00:30:55 Billy Cartwright Matlock AC MSEN
5 00:31:47 Paul Fauset Dark Peak FR M40
6 00:32:08 Nicholas Barker Pennine FR MSEN
7 00:32:15 David Lund Dark Peak FR MSEN
8 00:32:20 Charlie Baker Hallamshire Harriers MSEN
9 00:32:26 Austin Frost Dark Peak FR M40
10 00:32:34 Joseph Wade Dark Peak FR MSEN
11 00:33:01 Ralph Skrimshire Dark Peak FR MSEN
12 00:33:05 Philip Morris Handsworth Roadhogs MSEN
13 00:33:12 Ian Ridgeway Unattached MSEN
14 00:33:36 Colin Ward Unattached M40
15 00:34:07 Jason Bennett Buxton AC M40
16 00:34:11 Sam Needham Steel City Striders MSEN
17 00:34:16 Phil  Holwell Unattached MSEN Local
18 00:34:33 Simon Dixon Dark Peak FR M40
19 00:34:37 Brendan Moore Ilkeston MSEN
20 00:34:38 Colin Osborne Totley AC M40
21 00:34:43 Chris Duffy Dark Peak FR MSEN Local
22 00:34:49 Jonathan Milton Manchester Tri Club MU23
23 00:35:00 John Osborne Unattached MSEN
24 00:35:29 Paul  Stuart Steel City Striders M50
25 00:35:41 Helen Thornhill Buxton AC WU23
26 00:35:50 Michael Taylor Fat Boys RC M40
27 00:35:59 Daniel Hartmann Unattached MSEN
28 00:36:01 Andrew Lake Esk Valley Fell Club M40
29 00:36:02 Ian Shaw Fat Boys RC M50 Local
30 00:36:07 Daniel Stephenson Sheffield Tri Club M40
31 00:36:14 Stephen Rawson Unattached MU23 Local
32 00:36:18 Ben Allen Unattached M40
33 00:36:22 Colin Lynch Totley AC M40
34 00:36:25 Daniel Hague Penistone FR MSEN
35 00:36:36 Luke Siggs Unattached MSEN
36 00:36:42 Oliver Pike Penistone FR MSEN
37 00:36:48 Daniel  Latham Buxton AC MSEN
38 00:36:53 Matt Reed Sheffield Tri Club M40
39 00:37:02 Chris Duncan Unattached MSEN
40 00:37:07 Dan  Cook Steel City Striders M40
41 00:37:08 Caroline Brock Steel City Striders WSEN
42 00:37:27 Justin Lewis Unattached MSEN
43 00:37:40 Simon Holmes Unattached MSEN
44 00:37:42 Carl Bradford Dark Peak FR M40 Local
45 00:37:45 James Rose Steel City Striders MSEN
46 00:37:48 Al  Cook Steel City Striders M40
47 00:37:50 Martin Jones Dark Peak FR M40
48 00:37:58 Dan Lownds Unattached M40
49 00:38:02 Nick Brihacombe Totley AC MSEN
50 00:38:03 Mayka Kunicka Penistone FR WSEN
51 00:38:12 Christopher  Deacon Penistone FR M50
52 00:38:17 Ishmael  Burdeau Vegan Runners M40
53 00:38:21 Howard Darwin Rotherham Harriers M50
54 00:38:24 Russell Stevenson Steel City Striders M40
55 00:38:25 Chloe Haines Dark Peak FR WSEN
56 00:38:34 John Thompson Fat Boys RC M40
57 00:38:36 Dave Coleshill Dark Peak FR M40
58 00:38:44 Joe Buckman Steel City Striders MSEN
59 00:38:49 Steve Storey Unattached M60
60 00:38:53 Richard Chisem Unattached MSEN
61 00:39:16 Matthew Jackson Heanor MSEN
62 00:39:20 Jeremy Braithwaite Unattached MSEN
63 00:39:28 Doug Banks Steel City Striders MSEN
64 00:39:28 Jim Paxman Dark Peak FR M50
65 00:39:32 Nicola Parkin  Dark Peak FR W40
66 00:39:34 Rob Davies Steel City Striders M50
67 00:39:38 John Brierley Dark Peak FR M40 Local
68 00:39:40 Keith Bell Steel City Striders M40
69 00:39:44 Paul Walton Southwell RC M40
70 00:39:47 Janet  Lunn Unattached W40 Local
71 00:39:48 Joe  Dunne Steel City Striders MSEN
72 00:40:01 Kirsty Bryan-Jones Dark Peak FR W40
73 00:40:08 Eleanor Wainwright Durham Uni WU23
74 00:40:09 Lee Murray Unattached M40
75 00:40:10 Stuart Reece Unattached MSEN Local
76 00:40:15 John Howsham Penistone FR M50
77 00:40:16 Lucy Broom Steel City Striders W40
78 00:40:18 William Leaning Unattached MU23
79 00:40:20 Helen Smith Unattached W40 Local
80 00:40:25 David Wass Worksop Harriers M50
81 00:40:27 Chris Stone Southwell RC M40
82 00:40:28 Charlie Narolanska Unattached W40
83 00:40:34 Laura Gill Penistone FR WSEN
84 00:40:35 Elizabeth Deacon Holmfirth Harriers WU23
85 00:40:40 Steve Sanders  Penistone FR M40
86 00:40:44 Julie Darigala Penistone FR W40
87 00:40:49 John Rawlinson Steel City Striders M50
88 00:40:58 Mark Riordan Penistone FR M40
89 00:41:00 Zak Meyer Sheffield Tri Club MU23
90 00:41:01 Alison Wainwright Dark Peak FR W40
91 00:41:02 Mark Platts Staffs Moorlands FC M40
92 00:41:05 Barry  Elkington Kenilworth Runners M60
93 00:41:07 Rebecca  Walker Unattached WU23
94 00:41:08 David Veryard Bakewell M50
95 00:41:11 Jonathan Phillips Penistone FR M40
96 00:41:18 Ross Moore Dark Peak FR M50
97 00:41:22 Bill Phillips Penistone FR M60
98 00:41:34 David Beel Steel City Striders MSEN
99 00:41:34 Steve Gascoyne North Derbyshire RC MSEN
100 00:41:41 Peter Mackey Unattached M50 Local
101 00:41:43 Kevin Rowles Killermarsh Kestrels M50
102 00:41:49 John Stubbs Unattached M60 Local
103 00:41:58 Pat Goodall Totley AC W60
104 00:42:00 Keith Morgan Ashbourne M50
105 00:42:02 Richard Corker North Derbyshire RC M50
106 00:42:08 Alan Knox Pennine FR M60
107 00:42:15 Mike Annett Unattached M50
108 00:42:16 David Walsh Unattached M40
109 00:42:21 Chris Charlesworth Penistone FR M40
110 00:42:23 Tim Gould Unattached M50 Local
111 00:42:27 Wayne Parkinson Penistone FR M50
112 00:42:38 Richard Mellor Unattached M50
113 00:42:51 Brent Lindsay Penistone FR M50
114 00:43:09 Claire Haywick Smiley Pacers W40
115 00:43:15 Steve  Larrin Unattached M40
116 00:43:24 Anton Newell Sutton in Ash. Harriers M50
117 00:43:32 Nick Woffendew Unattached MSEN
118 00:43:35 Ian Haigh Southwell RC M40
119 00:43:49 John Gorman North Derbyshire RC M60
120 00:43:54 Mary Jeal Glossopdale Harriers W50
121 00:44:02 Charlotte Harden Unattached W40
122 00:44:03 Simon Bray Sinfin RC M40
123 00:44:06 Peter Stanley Penistone FR M50
124 00:44:09 Amanda Porter Unattached W40
125 00:44:10 Dan  Nightingale Ravens Head running M40
126 00:44:12 Abbie Pearse Unattached WSEN
127 00:44:13 Nick Whittingham Penistone FR M60
128 00:44:13 Heather Jansevska Glossopdale Harriers WSEN
129 00:44:21 Paul Fryers Penistone FR M40
130 00:44:29 Ella Vogel Pennine FR WSEN
131 00:44:34 John Richardson Handsworth Roadhogs M50
132 00:44:45 Shaun Fackowski Unattached MSEN
133 00:45:03 Helen Wright Penistone FR WSEN
134 00:45:09 Malin Hewins Smiley Pacers W40
135 00:45:10 Peter Robinson Unattached MSEN
136 00:45:30 Clare Howarth Totley AC WSEN
137 00:45:31 Ian Sutcliffe Penistone FR M50
138 00:45:40 Samantha  Patrick Stride Out WSEN
139 00:45:41 Vicky Bridges Stride Out WSEN
140 00:46:21 Sarah Walch Penistone FR WSEN
141 00:46:31 Brian Hague Penistone FR M50
142 00:46:38 Mary Edgerton Pennine FR W50
143 00:46:41 Bernice Nixon Penistone FR W60
144 00:46:42 Joanna Thurlow Unattached W40 Local
145 00:46:44 Maeve Largey Smiley Pacers WSEN
146 00:46:45 Martin Evans Unattached MSEN
147 00:46:48 Karen Stevens Smiley Pacers W40
148 00:46:52 Duncan Rougvie Unattached MSEN
149 00:46:56 Paul Sanderson Dark Peak FR M50
150 00:46:57 Paul Brownbill Southwell RC M40
151 00:46:59 Jill Carlton Penistone FR WSEN
152 00:47:01 Paul Stevenson Long Eaton RC M50
153 00:47:22 Roseanna Matt  Unattached WU23
154 00:47:24 Francesca Rooker Unattached WSEN
155 00:47:28 Claire Coombes Vegan Runners W40
156 00:47:38 Glynn Leaning Unattached M50
157 00:48:07 Stuart Woodhead Penistone FR M60
158 00:48:17 Dave Foster Penistone FR M60
159 00:48:26 Julia Cobham Penistone FR WSEN
160 00:49:07 Jane  Cockerton Penistone FR W50
161 00:49:20 John Walker Steel City Striders M50
162 00:51:05 Helen Smith Shelton Striders WSEN
163 00:51:18 Shaun Chadwick Unattached MSEN
164 00:51:35 Ray Brown  Penistone FR M70+
165 00:51:38 Jordan Moat Unattached MSEN
166 00:52:28 David Meyer Sheffield Tri Club M50
167 00:52:34 Sam Blease UK Net Runner W40
168 00:53:14 Lindsay Evans Unattached W40
169 00:53:38 Lucy Walker Fat Boys RC W40
170 00:53:40 Geoffrey Dimelow Penistone FR M60
171 00:53:44 Stewart Benfield Rear Gunners M50
172 00:53:50 James Hennebry Unattached MU23
173 00:53:51 Clare Eardley Wirksworth Running Club W40
174 00:54:45 Lisa Robinson Redhill WSEN
175 00:54:48 Kevin Bird Unattached MSEN
176 00:54:49 Diane Clewes Totley AC W50
177 00:54:50 Michelle Bird Unattached WSEN
178 00:55:02 Victoria Fell Tideswell RC WSEN
179 00:55:11 Stu Smith Pennine FR M60 Local
180 00:55:20 Jude Matthews Penistone FR WSEN
181 00:55:27 Jacqueline Armitage Penistone FR W50
182 00:55:35 Dawn Godley Penistone FR W50
183 00:55:39 Claire Brown Penistone FR WU23
184 00:55:56 Carl Rawson Unattached MSEN
185 00:56:13 Teresa Wall Penistone FR W50
186 00:56:55 Beatrice Taylor Unattached WSEN
187 00:56:56 Katherine Rogers Unattached W40
188 00:58:01 Lorraine Edmunds Fat Boys RC W40
189 00:58:12 Sue Beevers Pennine FR W50
190 00:58:54 Lauren Bamford Unattached WSEN
191 00:59:19 Liz Skinner Totley AC W50
192 00:59:28 Harriet Drovin Unattached WSEN
193 00:59:54 Jane Hughes Totley AC W50
194 01:01:24 Demelza Whitbread Unattached WSEN Local
195 01:02:53 Steve Hand Derwent Runners M50
196 01:05:01 Iain Hatrick Unattached M60
197 01:05:39 Jane McCart Unattached WSEN
198 DNF Samuel Heap Team Outside MSEN
199 DNF Keith Holmes Dark Peak FR M60