2014 Carnival Fell Race Results

Pos. Name Club Time Category
1 Aiden  Smith Hallamshire Harriers 0:30:11 19-39 M
2 Olly  Johnson DPFR 0:30:42 19-39 M
3 Mike  Fanning Bouroughdale Runners 0:30:51 40-49 M
4 Nathan  Barry Flankston Ac 0:31:01 19-39 M
5 Andy  Swift Dfr Ac 0:31:15 19-39 M
6 Aiden  Linskill Totley AC 0:31:35 19-39 M
7 Felix  Breitschardez Baekkelaget 0:31:40 19-39 M
8 Nicholas   Barbaer Pennine FR 0:31:50 19-39 M
9 Daniel  Hardy Totley AC 0:31:59 19-39 M
10 Jonny  Wilson Fat Boys RC 0:32:12 19-39 M
11 Dave  Lund DPFR 0:32:13 19-39 M
12 David  Miller Grindleford Goats 0:32:18 19-39 M
13 Austin  Frost DPFR 0:32:24 40-49 M
14 Andrew  Wainwright 0:32:36 40-49 M
15 Bart  Shaw Totley AC 0:32:40 19-39 M
16 Ralph  Skirmshire 0:32:48 19-39 M
17 Louis  Forshaw-Perring Buxton 0:32:58 16-18 M
18 Damien  Kilpin Peniston FR 0:33:04 19-39 M
19 Andrew  Stuart Beaston Ac 0:33:36 19-39 M
20 Jon  Coe DPFR 0:33:39 19-39 M
21 Peter  Davies 0:33:57 19-39 M
22 Luke  Porter DPFR 0:34:07 19-39 M
23 Simon  Bennett Steel City Striders 0:34:08 40-49 M
24 Andrew   Davies Steel City Striders 0:34:18 40-49 M
25 Tony  Robson Pennine FR 0:34:24 19-39 M
26 Robert   Higginson Fat Boys RC 0:34:30 40-49 M
27 Richard  Mackey Peniston FR 0:34:33 40-49 M
28 Tom  Bailey Beaston Ac 0:34:45 19-39 M
29 David  Sundstrom Trangsviken 0:34:56 19-39 M
30 Jonathan  Hardman 0:34:59 19-39 M
31 Jon  Slate Hallamshire Harriers 0:35:03 40-49 M
32 Michael  Slater Steel City Striders 0:35:06 40-49 M
33 Steven   Hargreaves Steel City Striders 0:35:09 40-49 M
34 Peter  Durkin 0:35:17 19-39 M
35 Anthony  Roberts 0:35:20 50-59 M
36 Simon  Fowler 0:35:23 40-49 M
37 Zanthe  Wray Hallamshire Harriers 0:35:26 19-39 F
38 Gavin  Willams DPFR 0:35:35 50-59 M
39 Tom  Bowmont 0:35:37 19-39 M
40 Adrian  Tarasiwk Barnsley Harriers 0:35:38 19-39 M
41 Kristian  Groom DPFR 0:35:45 19-39 M
42 Tom  Payne 0:35:57 19-39 M
43 Jon  Sanderson Totley AC 0:35:58 19-39 M
44 Paul   Stuart Steel City Striders 0:36:00 40-49 M
45 Steve  Sanders Peniston FR 0:36:12 40-49 M
46 Paul   Lydon Totley AC 0:36:16 40-49 M
47 Ian  Charlesworth Peniston FR 0:36:17 50-59 M
48 John   Alexander Cgcc 0:36:23 19-39 M
49 Phil  Applegate 0:36:28 19-39 M
50 Samuel  Willams Home Pierrepoint Rc 0:36:29 19-39 M
51 Zoe  Proctor Pennine FR 0:36:41 19-39 F
52 Paul   Booth Pennine FR 0:36:46 19-39 M
53 Michael  Gareer Steel City Striders 0:36:53 19-39 M
54 Keith  Holmes DPFR 0:36:57 60-69 M
55 Mark   Goddison Totley AC 0:37:09 50-59 M
56 James  Halse 0:37:14 19-39 M
57 John   Thompson Fat Boys RC 0:37:15 40-49 M
58 Nick  Hamington Cgcc 0:37:16 19-39 M
59 Andy  Buck Steel City Striders 0:37:24 50-59 M
60 Steve  Helmore Steel City Striders 0:37:27 19-39 M
61 Carl  Bedson Glossopdale 0:37:34 40-49 M
62 Alisdeir  Menmuir Steel City Striders 0:37:37 19-39 M
63 Nick   Baynes Fat Boys RC 0:37:38 40-49 M
64 Clair  Prosser DPFR 0:37:39 19-39 F
65 Mark   Daigneaut 0:37:43 19-39 M
66 Adi  Baker DPFR 0:37:45 50-59 M
67 Manin  Lionel Isea 0:37:46 40-49 M
68 Andy  Hartley Fat Boys RC 0:37:48 50-59 M
69 Tom  Waller Luluemon 0:37:54 19-39 M
70 Mark   Taylor Totley AC 0:37:55 19-39 M
71 James  Madson Treadhub 0:37:57 19-39 M
72 Steve  Aspy 0:38:02 50-59 M
73 Simon  Baylis Steel City Striders 0:38:03 40-49 M
74 Dave  Idenden 0:38:09 40-49 M
75 Steve  Matthews DPFR 0:38:13 40-49 M
76 Michael  Timm Steel City Striders 0:38:19 40-49 M
77 Martin  Cooper Peniston FR 0:38:22 40-49 M
78 David  Liversey 0:38:31 50-59 M
79 Rob  Willis Totley AC 0:38:34 40-49 M
80 Kevin  Mahon Handsworth Road Hogs 0:38:43 40-49 M
81 Andrew  Kirkby 0:38:45 19-39 M
82 Jon  Hallam 0:38:47 19-39 M
83 Gareth  Humber 0:38:51 40-49 M
84 Neil  Oxley 0:39:16 60-69 M
85 Jayne  Lunn 0:39:29 40-49 F
86 Dave  Cluff Longeaton 0:39:30 50-59 M
87 Simon  Fagg 0:39:32 19-39 M
88 John   Howsham Peniston FR 0:39:35 40-49 M
89 John   Mcmullan Fat Boys RC 0:39:42 50-59 M
90 Judy  Howells Wharfdale Harriers 0:39:53 40-49 F
91 Ant  Harris Fat Boys RC 0:39:58 40-49 M
92 Lynn  Bland DPFR 0:40:02 50-59 F
93 Philipa  Rose 0:40:11 40-49 F
94 Steve  Dickinson Peniston FR 0:40:12 50-59 M
95 Darren  Web DPFR 0:40:13 40-49 M
96 Pat  Goodhall Totley AC 0:40:26 50-59 F
97 Adam  Wales Cgcc 0:40:30 19-39 M
98 Tom  Pape 0:40:31 19-39 M
99 Phil  Howson Steel City Striders 0:40:34 40-49 M
100 Peter  Bailey Buxton 0:40:38 50-59 M
101 Dan  Riley Pennine FR 0:40:43 19-39 M
102 Phil  Abbott Longeaton 0:40:58 40-49 M
103 Darren  Maher 0:41:00 40-49 M
104 Mike  Annett 0:41:02 40-49 M
105 Simon  Wiles Steel City Striders 0:41:05 40-49 M
106 Brent  Lindsay Peniston FR 0:41:09 50-59 M
107 John    Rawlinson Steel City Striders 0:41:13 40-49 M
108 Peter  Mackey 0:41:15 50-59 M
109 Kat  Love Fat Boys RC 0:41:17 19-39 F
110 Rob  Freeman Fat Boys RC 0:41:21 19-39 M
111 Joseph  Dickinson 0:41:26 19-39 M
112 Jayne  Crowson DPFR 0:41:28 50-59 F
113 Sean  Moore 0:41:29 40-49 M
114 Claire  Thompson Sheffield Road Runners 0:41:30 19-39 F
115 Emma  Dent Totley AC 0:41:34 40-49 F
116 John   Myatt Bahran Road Runners 0:41:35 50-59 M
117 Will  Day 0:41:40 40-49 M
118 Lee  Gorden Fusion Cc 0:41:58 40-49 M
119 Stuart  Woodhead Peniston FR 0:42:02 50-59 M
120 Denis  Cummin Cgcc 0:42:05 19-39 M
121 Treavor  Milner DPFR 0:42:19 50-59 M
122 Simon  Marks 0:42:26 40-49 M
123 Allison  Higgins Fat Boys RC 0:42:42 40-49 F
124 Richard  Garton Striddors 0:42:59 50-59 M
125 Alan  Knox Peniston FR 0:43:20 60-69 M
126 Wayne  Parkinson Peniston FR 0:43:21 50-59 M
127 Vicky  Penn Smiley Pacers 0:43:22 19-39 F
128 Sarah  Jones-Morril Peniston FR 0:43:32 40-49 F
129 Richard  Lindley 0:43:34 40-49 M
130 Steve  Brandref Portvale Plodders 0:43:38 40-49 M
131 Chris  Moody HHH 0:43:41 40-49 M
132 Piyush  Pushvar 0:43:49 19-39 M
133 Adrian  Moss Steel City Striders 0:44:00 50-59 M
134 Stephanie  Taylor Smiley Pacers 0:44:06 19-39 F
135 Andrew  Symonds Totley AC 0:44:08 40-49 M
136 Richard  Mellor 0:44:15 40-49 M
137 David  Lucas 0:44:30 60-69 M
138 James  Elwood 0:44:33 19-39 M
139 Mark   Wood 0:44:36 50-59 M
140 Geoffrey  Dimglow Peniston FR 0:44:40 60-69 M
141 Lloyd  Smith 0:44:41 50-59 M
142 Hannah  Saville DPFR 0:44:43 16-18 F
143 Leon  Foster 0:44:43 19-39 M
144 Darren  Bristow 0:44:43 40-49 M
145 David  Krzeminski 0:44:51 19-39 M
146 Clair  Thompson Longeaton 0:45:06 19-39 F
147 Ruth  Calvert Bingley Harriers 0:45:08 19-39 F
148 Heather  Atkinson Pfrac 0:45:12 19-39 F
149 Richard  Corker 0:45:17 50-59 M
150 Nichola  Wilcox Racing Tnt 0:45:23 19-39 F
151 Helen  Hardy Totley AC 0:45:25 19-39 F
152 Clair  Holdcroft Mock Runners 0:45:29 40-49 F
153 Jeramey  Brayshaw Totley AC 0:45:32 60-69 M
154 Paul   Fryers Peniston FR 0:45:46 40-49 M
155 Bochil  Oudshoorn 0:45:47 19-39 F
156 Will  Meridith Pennine FR 0:45:53 40-49 M
157 Bob  Hinns Peniston FR 0:45:55 60-69 M
158 Heather  Wallis Steel City Striders 0:45:56 19-39 F
159 Carole  Toawell 0:45:57 19-39 F
160 John   Armystead DPFR 0:46:01 60-69 M
161 Corin  Leech Totley AC 0:46:17 19-39 F
162 Caryl  Hartwright Totley AC 0:46:25 60-69 F
163 John   Heathfield DPFR 0:46:29 50-59 M
164 Caroyln  Web 0:46:32 19-39 F
165 Aimee  Smith 0:46:32 19-39 F
166 Dennis  Middleton 0:46:38 60-69 M
167 Damien  Cowlishaw Longeaton 0:46:49 50-59 M
168 Dave  Foster Peniston FR 0:47:01 60-69 M
169 David  Arrandale DPFR 0:47:08 60-69 M
170 Fliss  Milner DPFR 0:47:12 50-59 F
171 Zofia  Cytawa 0:47:18 19-39 F
172 Ian  Wolfendale Pennine FR 0:47:25 50-59 M
173 Andrew  Matthews Fat Boys RC 0:47:30 50-59 M
174 Angie  Wright 0:47:32 40-49 F
175 Andy  Green Steel City Striders 0:47:34
176 Carol  Beaty Steel City Striders 0:47:41 60-69 F
177 Jim  Fulton DPFR 0:47:52 60-69 M
178 Darren  Hunt Buxton 0:48:07 40-49 M
179 Sophie  Pogorzelec Peniston FR 0:48:26 19-39 F
180 Sian  Slawson 0:48:57 19-39 F
181 Rachael  Sever 0:49:00 40-49 F
182 Kathyn  Hodges 0:49:02 19-39 F
183 Paul   Stevenson 0:49:29 19-39 M
184 Stewart  Benfield Rear Gunners 0:49:30 40-49 M
185 Lauren  Penhaligon Cgcc 0:49:32 19-39 F
186 Ruth   Higginson 0:49:40 40-49 F
187 Mandy  Moore Totley AC 0:49:47 50-59 F
188 Jayne  Cockelton Peniston FR 0:50:04 50-59 F
189 Sinan  Al-Burman 0:50:06 19-39 M
190 Ray  Brown Peniston FR 0:50:25 70+ M
191 Matt  Glossop Fat Boys RC 0:50:52 50-59 M
192 Pete  Sturgis Longeaton 0:51:26 50-59 M
193 Jeff  Nichols DPFR 0:51:57 50-59 M
194 Hannah  Sahuta 0:52:33 19-39 F
195 Scott  Piland 0:52:34 40-49 M
196 David  Englert Steel City Striders 0:52:39 50-59 M
197 Claire  Eardley Longeaton 0:52:41 40-49 F
198 Dorathy  Grey Totley AC 0:53:09 60-69 F
199 Gisela  Michael 0:53:18 40-49 F
200 Alice  Burls Totley AC 0:54:51 19-39 F
201 Annie  Lightower Peniston FR 0:54:55 40-49 F
202 Sally  Ingham 0:56:14 40-49 F
203 John   Spenser Pennine Footpath 0:58:38 50-59 M
204 Kev  Saville DPFR 0:59:58 40-49 M
205 Kathyn  Hall DNF 40-49 F
206 Fiona  Hulley DNF 40-49 F
207 Nick  Cable Peniston FR DNF 40-49 M
208 Yvonne  Twelvetree Totley AC DNF 60-69 F