Sheepdog Trials‎ > ‎

2016 BSDT FELL RACE RESULTS

Position Shirt No. Time Name Club M/F Local 40+ 50+ 60+. 70+.
1st 159 32:07:00 Neil Northrop DPFR M          
2nd 177 32:14:00 Steve Franklin Totley AC M          
3rd 192 32:17:00 Ben Cartwright Matlock AC M          
4th 136 33:07:00 Billy Cartwright Matlock AC M          
5th 29 33:15:00 Paul Butcher Mansfield Harriers M     Y    
6th 29 33:44:00 Andrew Lake ESK Valley FC M   Y      
7th  187 34:24:00 Luke Beresford Ripley RC M          
8th 50 34:26:00 David Greenwood Holme Pierrepoint     Y      
9th 74 34:27:00 William Ediker   M          
10th 6 34:34:00 James Rose Steel City Striders M          
11th 64 35:05:00 Malcolm Johnson Stockport Harriers M   Y      
12th 48 35:14:00 Tim Clayton North Derbyshire RC M     Y    
13th 77 35:18:00 Kevin Doyle Kimberworth Striders M   Y      
14th 129 35:33:00 Mike Nolan DPFR M   Y      
15th 70 35:38:00 Andrew Wainwright   M   Y      
16th 104 35:40:00 Andrew Hardman   M   Y      
17th 158 36:09:00 Andy Charlton   M          
18th 5 36:12:00 Sam Needham Steel City Striders M          
19th 42 36:13:00 Matthew Jones   M   Y      
20th 82 36:13:00 Lee Rawson Kimberworth Striders M   Y      
21st 100 36:34:00 Alasdair Menmuir Steel City Striders M          
22nd 94 36:40:00 Joseph Wade  DPFR M          
23rd 72 36:40:00 Niro Raine Racing TNT M          
24th 39 36:51:00 Steven Eatherington Holme Pierrepoint M          
25th 90 37:16:00 James Thompson Kingstone Runners M          
26th  46 37:24:00 Dean Taylor Ripley RC M   Y      
27th 176 37:37:00 John Boyle DPFR M   Y      
28th 119 37:40:00 Simon Conroy DPFR M   Y      
29th 142 37:54:00 Stuart Reid  DPFR M          
30th 164 38:03:00 Steve Larkin   M   Y      
31st 20 38:09:00 Nick Jefferson   M   Y      
32nd 149 38:10:00 Leigh Stubbs Redhill RR M          
33rd 193 38:17:00 Andrew Davies Steel City Striders M   Y      
34th 12 38:22:00 Nigel Jeff Buxton AC M   Y      
35th 183 38:32:00 Dominic Watts DPFR M   Y      
36th 175 38:36:00 Zoe Proctor Pennine FR F          
37th 62 38:51:00 Bryan Lomas Congleton Harriers M   Y      
38th 163 38:52:00 Brendan Moore Ilkeston RC M          
39th 133 38:53:00 Jon Sanderson Totley AC M   Y      
40th 178 39:00:00 Matt Jackson North Derbyshire RC M          
41st 179 39:07:00 Paul V Stuart steel City Striders M   Y      
42nd 154 39:09:00 Ian Rawson Kimberworth Striders M   Y      
43rd 58 39:13:00 Paul Rodgers Manx Fell runners M          
44th 31 39:36:00 Mick Archer DPFR M     Y    
45th 22 39:42:00 Peter Allen Royston Runners M          
46th 79 39:48:00 Lucy Spain Helm Hill F          
47th 109 39:49:00 John Thompson Fat boys RC M   Y      
48th 141 39:50:00 Steve Matthews DPFR M   Y      
49th 102 39:56:00 Richard Bembridge DPFR M   Y      
50th 112 39:59:00 Wayne Mc Aneaney Holme Pierrepoint M   Y      
51st 120 40:06:00 Gary McMahon Redhill RR M       Y  
52nd 165 40:11:00 Andrew Chalkley Kingstone Runners     Y      
53rd  202 40:12:00 Andrew Critchlow   M     Y    
54th 25 40:17:00 Keith G Holmes DPFR M       Y  
55th 91 40:23:00 Charlie Adams Holmfirth Harriers M     Y    
56th 180 40:25:00 Patrick Butlin Ranelagh Harriers M          
57th 171 40:27:00 Martin Lee Redhill RR M          
58th 103 40:36:00 Charlie Matthews Fat boys RC M          
59th 194 40:37:00 Stephen Clarke Steel City Striders M          
60th  201 40:39:00 Jennifer Rich Steel City Striders F          
61st 40 40:49:00 Dai Bedwell DVO M   Y      
62nd 108 40:51:00 Simon English Ripley RC M          
63rd 117 40:54:00 Tom Passingham   M          
64th 66 40:56:00 Philip Hobbs Holmfirth Harriers M     Y    
65th 184 40:58:00 Peter Wallis Tideswell M     Y    
66th 106 41:05:00 Brian Warner Sinfin RC M   Y      
67th 162 41:13:00 Mark Yates Kingstone Runners M   Y      
68th 143 41:23:00 Mark Halsey buxton AC M   Y      
69th 53 41:32:00 Shaun Swallow Barnsley Harriers M   Y      
70th 173 41:34:00 James Halse DPFR M          
71st 71 41:40:00 Andy Buck Steel City Striders M     Y    
72nd 85 41:41:00 Paul Webster Spartkhill Harriers M   Y      
73rd 87 41:42:00 Julie Darigala PFRAC F   Y      
74th 67 41:53:00 Ian Mason Kingstone Runners M     Y    
75th  179 41:55:00 Elizabeth Kooper   F   Y      
76th  203 42:00:00 Stuart Reece   M Y        
77th 14 42:12:00 Jimmy Sharman Steel City Striders M          
78th 114 42:13:00 Carla Gibbons Totley AC F          
79th 137 42:20:00 David Walsh Redhill RR M     Y    
80th 73 42:25:00 Jonathan Vardy   M          
81st 101 42:26:00 Patrick Wright Eley Fitness M          
82nd 168 42:34:00 James Isherwoord Beeston AC M   Y      
83rd 80 42:52:00 Will Spain DPFR M          
84th 152 43:00:00 Simon Hartley Blue Steel M          
85th 113 43:03:00 Kevin Rowles Killamarsh Kestrels M          
86th 174 43:05:00 Parvinder Chaggar CGCC M          
87th 209 43:10:00 Logan Anderson Holmfirth Harriers M   Y      
88th 140 43:11:00 Robert Matthews Meltham AC M          
89th 1 43:15:00 Richard Mark Green Shelton Striders M   Y      
90th 138 43:16:00 Dan Spooner Totley AC M          
91st 28 43:18:00 Andrew Gray   M   Y      
92nd 130 43:21:00 Mark Collier   M   Y      
93rd 99 43:22:00 Emma Gerrard   F          
94th 35 43:32:00 Wayne Smithurst   M   Y      
95th 3 43:42:00 Jonathan Chapman   M          
96th 115 43:52:00 Andrew Lewis Handsworth Road Hogs M     Y    
97th 24 43:59:00 Roger Spence HPRC M   Y      
98th 185 44:02:00 Joseph Cottrill   M Y        
99th 123 44:17:00 Dean Morris Handsworth Road Hogs M     Y    
100th 97 44:18:00 Ashley Broomhead FRA M     Y    
101st 121 44:19:00 Graham Barnes   M       Y  
102nd 8 44:25:00 John Williams   M   Y      
103rd 41 44:29:00 Mick Wareham Ripley RC M     Y    
104th 75 44:38:00 Mark Ediker North Derbyshire RC M     Y    
105th 186 44:50:00 Susanna Jolly   F          
106th 156 44:53:00 Simon Hutchinson   M   Y      
107th 83 44:59:00 Max Howard Retford AC M     Y    
108th 61 45:05:00 Steve Bennett North Derbyshire RC M     Y    
109th 78 45:09:00 Darren Bristow Hallamshire Harriers M   Y      
110th 47 45:14:00 Graham Bushey Hallamshire Harriers M   Y      
111th 188 45:15:00 Rob Willis Totley AC M   Y      
112th 9 45:16:00 Simon Harding  Marple Runners M          
113th 107 45:20:00 Steve Dickinson Penistone M     Y    
114th 155 45:28:00 Nick Bates Derwent Runners M     Y    
115th 197 45:32:00 Emma Fenlon   F   Y      
116th 122 45:39:00 Michael Richardson Handsworth Road Hogs M     Y    
117th 128 45:51:00 John Richardson Handsworth Road Hogs M     Y    
118th 132 45:56:00 Ian Huyton   M          
119th 98 46:00:00 Geof Cooper Ripley RC M   Y      
120th 51 46:13:00 Editha Van Loon Holme Pierrepoint F   Y      
121st 65 46:15:00 Darren Webb DPFR M   Y      
122nd 60 46:20:00 John Levescoute   M          
123rd 88 46:32:00 Laura Gill PFRC F          
124th 116 46:33:00 Kieran Brice Barnsley Harriers M          
125th 170 46:40:00 John Stephenson Glossopdale Harriers M     Y    
126th 81 46:42:00 Adam Wiles CGCC M          
127th 131 46:45:00 Steve Brandreth Porter Valley Plodders M   Y      
128th 59 46:49:00 Tony Riley   M          
129th 208 46:52:00 Richard Gardner CGCC M          
130th 204 47:01:00 Melvyn McCart   F     Y    
131st 54 47:07:00 Trish Justin Pennine FR F     Y    
132nd 190 47:17:00 Gareth Ferguson Matlock AC M          
133rd 38 47:18:00 Stuart Rooker   M          
134th 169 47:22:00 Sikobe Litaba Glossopdale Harriers M     Y    
135th 43 47:23:00 Esther Broughton Ripley RC F   Y      
136th 147 47:30:00 Peter Henley Redhill RR M   Y      
137th 118 47:32:00 Heather Thornley Redhill RR F          
138th 96 47:37:00 Julie Bembridge DPFR F   Y      
139th 95 47:47:00 Fliss Milner DPFR F     Y    
140th 32 48:00:00 Peter Starkey Penistone FR M     Y    
141st 34 48:09:00 Dean Bradley KIngstone Runners M   Y      
142nd 161 48:21:00 Claire Haycock Smiley Faces F   Y      
143rd 124 48:27:00 Sarah Walch Penistone F          
144th 210 48:38:00 Aoife Ryan   F          
145th 23 48:39:00 Louise Read   F          
146th 37 49:18:00 Francesca Rooker   F          
147th 145 49:21:00 David Arundale DPFR M       Y  
148th 211 49:26:00 Michael Smith   M          
149th 76 49:36:00 David Parry Steel City Striders M       Y  
150th 196 49:50:00 Emma Porcas   F          
151st 15 49:59:00 Mark Davies Mercia Fellrunners M   Y      
152nd  167 50:05:00 Jackie Welburn Holme Pierrepoint F          
153rd 49 50:09:00 Colin Porteous Penistone FR M     Y    
154th 84 50:20:00 Paul Foot Totley AC M   Y      
155th 26 50:45:00 Paul Stevenson Sinfin RC M     Y    
156th 206 50:52:00 Simon Bacsich DPFR M   Y      
157th 45 51:00:00 Alison Butlin Ripley RC F   Y      
158th 56 51:03:00 Elizabeth Bridgen Erewash Valley RC F   Y      
159th 13 51:47:00 Nigel Ridler Minehead RC M     Y    
160th 207 51:08:00 Mary Jones EVS F   Y      
161st 2 51:50:00 Holly Longton   F          
162nd 16 51:57:00 Jackie Evans Minehead RC F     Y    
163rd 166 52:15:00 Maeve Largey Smiley Paces F          
164th 93 52:17:00 Paul Gray  DPFR M     Y    
165th 86 52:24:00 Sarah Rock Bournville Harriers F          
166th 139 52:24:00 Tim Mackey DPFR M       Y  
167th 30 52:26:00 Jon Heathfield  DPFR M     Y    
168th 182 52:35:00 Russell Taylor   M   Y      
169th 57 52:41:00 Maurice West DPFR M         Y
170th 111 52:45:00 Richard Knowles Totley AC M   Y      
171st 150 52:53:00 Ashley Baldwin Redhill RR M     Y    
172nd 212 53:00:00 Paul Duckworth   M          
173rd 127 53:04:00 Rachel Mc Currie   F          
174th 126 53:04:00 Sue Chicken Holme Pierrepoint F     Y    
175th 125 53:08:00 Stuart Mc Cletchie   M   Y      
176th 195 53:11:00 Cat Freeman   F Y        
177th 89 53:40:00 Catherine Barber Nidd Valley RR F          
178th 205 53:40:00 Thomas Mc Cart Steel City Striders M          
179th 92 53:44:00 Janet Adams Holmfirth Harriers F     Y    
180th 148 53:47:00 Georgina Richardson Vegan Runners F   Y      
181st 36 54:03:00 Jo Chalmers Holme Pierrepoint F   Y      
182nd 146 54:16:00 Julie Ryan   F     Y    
183rd 160 54:19:00 Rachel Mackie   F          
184th 144 54:24:00 Mike Arundale DPFR M       Y  
185th 63 54:32:00 Brian Greaves DPFR M       Y  
186th 4 54:40:00 Steve Dewick DPFR M     Y    
187th 21 54:47:00 Colin Bostock Long Eaton RC M       Y  
188th 134 55:14:00 Janette Cliffe   F   Y      
189th 153 55:15:00 Laura Merryweather Redhill RR F          
190th 189 55:15:00 Bill Allsop Buxton RC M         Y
191st 110 55:17:00 Damian Cowlshaw Long Eaton RC M     Y    
192nd 69 55:20:00 Mandy Grayson Handsworth Road Hogs F     Y    
193rd 19 55:22:00 Katie Stretton   F          
194th 18 55:25:00 John Kenyon Holme Pierrepoint M     Y    
195th 44 56:21:00 Claire Eardley  Long Eaton RC F   Y      
196th 52 56:24:00 Sandy Carmen Smiley Paces F   Y      
197th 151 56:31:00 Paula Wood Redhill RR F   Y      
198th 68 56:37:00 Jan Ashforth Handsworth Road Hogs F       Y  
199th 181 57:12:00 Roger Lewis   M   Y      
200th 200 57:34:00 Matt Hennell   M   Y      
201st 198 58:19:00 Andy Dines   M   Y      
202nd 7 58:44:00 Benjamin Smith   M   Y      
203rd 157 59:10:00 Declan Guy   M   Y      
204th 105 59:17:00 Wendy Duggan Valley Hill Runners F   Y      
205th 17 59:30:00 William Scott Holme Pierrepoint M       Y  
206th 191 60:32:00 Richard Garton Steel City Striders M     Y    
207th 33 60:51:00 Andrew Hall kIngstone Runners M   Y      
208th 27 62:41:00 Barry Boole Sinfin RC M         Y
209th 11 63:43:00 Helen Crimlishe Smiley Paces F     Y    
210th 172 64:50:00 Hayley Purdey Redhill RR F          
211th 55 68:30:00 Steve Hand Derwent Runners M     Y    
212th 10 69:07:00 Lucy Marris Smiley Faces F     Y    

Comments