Bamford Sheep Dog Trials - 2015 Fell Race Results

Position Time   Name Club M/F Local 40+ 50+ 60+ 70+
1st 32.54   Daniel Chan Pennine  M          
2nd 33.28   Chris Perry   M          
3rd 33.59   Johnny Wilson Fatboys M          
4th 34.04   Shaun Dimelow Penistone FR M   Y      
5th 34.05   Nat Winfield Pennine FR M          
6th 34.05   Kieran Allanson Matlock Athletic M          
7th  34.31   Steve Bell DPFR M     Y    
8th 34.44   Paul Butcher Southwell M     Y    
9th 35.14   Hatti Archer Hallamshire Harriers F          
10th 35.15   Jon Slate Hallamshire Harriers M   Y      
11th 35.20   Rob Downs Wilmslow RC M     Y    
12th 35.28   Tom Mc Gaff Wilmslow RC M       Y  
13th 35.44   Tim Rutter DPFR M          
14th 35.47   Darren King Clowne Road Runners M   Y      
15th 35.48   David Palmer Steel City Striders M   Y      
16th 36.04   Mike Nolan DPFR M   Y      
17th 36.05   Kevin Doyle Kimberworth Striders M   Y      
18th 36.18   Jim Pendrill Wilmslow RC M   Y      
19th 36.25   Paul Faucet DPFR M   Y      
20th 36.31   Bryan Lomas Congleton Harriers M   Y      
21st 36.38   Zanthe Wray DPFR F          
22nd 36.49   Jonathan Hardman Cheshire HR M          
23rd 36.52   Jonathan Fletcher   M          
24th 36.56   Daniel Sumner DPFR M          
25th 37.09   Judith Jepson DPFR F   Y      
26th  37.11   Alasdair Menhuir Steel City Striders M          
27th 37.47   Helen Elmore DPFR F   Y      
28th 37.48   Jon Sanderson Totley AC M   Y      
29th 37.57   Robert John Wilson Wilmslow RC M   Y      
30th 37.53   Graham Screawn Wilmslow RC M   Y      
31st 37.57   Chris Duffey DPFR M          
32nd 38.02   Julian Wareham Porter Valley Plodders M   Y      
33rd 38.07   Brendan Moore Ilkeston M          
34th 38.14   Chris Martin Fatboys M          
35th 38.19   Kieran Davis Erewash Valley RC M          
36th 38.25   James Hynes   M   Y      
37th 38.30   Neil Weightman Erewash Valley RC M     Y    
38th 38.34   Simon Conroy DPFR M   Y      
39th 38.38   Rachel Pearce   F          
40th 38.46   John Thompson Fatboys M   Y      
41st 38.51   Ian Winterburn DPFR M   Y      
42nd 38.53   Richard Bembridge DPFR M   Y      
43rd 39.00   Holly Martin Pennine  F          
44th 39.15   David Greenwood Holme Pierrepont RC  M   Y      
45th 39.27   Kevin Perry   M     Y    
46th 39.28   Joseph Wade   M          
47th 39.37   Ian Smallwood Wilmslow RC M     Y    
48th 39.44   Steve Bunter Wilmslow RC M   Y      
49th 39.56   Daniel Hartmann   M          
50th 40.06   Keith Holmes DPFR M       Y  
51st 40.26   Steve Larkin   M   Y      
52nd 40.31   Gary McMahon Redhill road runners M       Y  
53rd  40.34   Paul Walwyn DPFR M          
54th 40.39   Mark Cummings   M   Y      
55th 40.42   Andrew Chalkley Kingstone runners Barnsley M   Y      
56th 41.00   Mark Nolan Pudsey Pacers M   Y      
57th 41.04   Kerry Starmar Barnsley AC F   Y      
58th 41.14   Adi Baker DPFR M     Y    
59th 41.22   Peter Eccleston DPFR M          
60th  41.31   Dom Hewins Fatboys M   Y      
61st 41.34   David Harte Bournville Harriers M   Y      
62nd 41.39   Piers Miller   M   Y      
63rd 41.41   Stephen Clarke Steel City Striders M          
64th 41.44   Charles Dunning   M   Y      
65th 41.47   Elizabeth Kooper   F   Y      
66th 41.52   Ant Harris Fatboys M   Y      
67th 41.53   Tim Snape   M   Y      
68th 41.54   Jane Crowson DPFR F     Y    
69th 41.55   John Rawlinson DPFR M   Y      
70th 42.09   Paul Vincent Stuart Steel City Striders M   Y      
71st 42.11   GrahamBarnes   M       Y  
72nd 42.24   Robin Bacon Beeston AC  M     Y    
73rd 42.32   Kevin Rowles Killamarsh Kestrels M     Y    
74th 42.33   Craig Partridge Altrincham M   Y      
75th  42.35   John Richardson Handsworth M   Y      
76th  42.38   Tim Billington Wilmslow RC M     Y    
77th 42.39   Justin Bramall   M          
78th 42.41   Tony Hulme Wilmslow RC M       Y  
79th 42.47   Mark Halsey BUXTON RC M   Y      
80th 42.48   Darren Webb DPFR M   Y      
81st 42.58   Sally Gilliver Wilmslow RC F     Y    
82nd 42.59   Andy Watts Wilmslow RC M       Y  
83rd 43.00   Paul Booth Pennine  M          
84th 43.03   Sharon Johnstone Wilmslow RC F          
85th 43.05   Paul Greenwood Kimberworth Striders M   Y      
86th 43.13   Graham Worsford Clowne Road Runners M          
87th 43.19   Janet Lunn   F local   Y      
88th 43.32   Jeffrey Norman Altrincham M         Y
89th 43.42   Adelle Marsden Killamarsh Striders F   Y      
90th 44.00   Lisa Pryor North Derbyshire RC  F   Y      
91st 44.03   Patrick Wright Grindleford. M          
92nd 44.05   David Pickering Retford AC M   Y      
93rd 44.18   Corenzo Allievi Retford AC M          
94th 44.25   Robert Matthews   M          
95th 44.28   Mark Eoiker North Derbyshire RC  M     Y    
96th 44.55   Peter Stenton DPFR M          
97th 44.59   Jonathon Harper Wilmslow RC M   Y      
98th 45.02   Maurice Smith           Y  
99th 45.14   Phil Abbott Long Eaton RC M   Y      
100th 45.16   Caroline Scott Sinfin F   Y      
101st 45.19   John Harnshaw   M   Y      
102nd 45.20   Trev Hibbert Sinfin M          
103rd 45.21   Kevin Rhone Porter Valley Plodders M          
104th 45.24   Matt Killingley Fatboys M   Y      
105th 45.27   Paul Norris Wilmslow RC M     Y    
106th 45.32   Richard Colley Fatboys M   Y      
107th 45.45   Lucy Savage Totley AC F          
108th 45.50   Huma Rahman Wilmslow RC F          
109th 46.07   Joseph Cottrill   M/L          
110th 46.08   Barry Greensides   M          
111th 46.14   Geoff Gilbert Wilmslow RC M       Y  
112th 46.14   Alan Williams Altrincham and District M     Y    
113th 46.15   Fiona Johnson Stockport Harriers F          
114th 46.22   Jeremy Windsor   M   Y      
115th 46.48   Ben Hickinson   M          
116th 47.15   Phil Harris Valley Hill Runers M     Y    
117th 47.20   Gavin Mendham Wilmslow RC M       Y  
118th 47.21   Kate Law   F          
119th 47.22   Maryke Fox Beeston AC  F          
120th 47.27   Gail Hill Wilmslow RC F     Y    
121st 47.36   Katherine Harvey Pennine FR F     Y    
122nd 47.46   Paul Horsfall Handsworth  M     Y    
123rd 47.47   Nicky Mowat Wilmslow RC F     Y    
124th 47.49   Ian Ashcroft Wilmslow RC M       Y  
125th 47.49   John Porteous Wilmslow RC M       Y  
126th 48,00   Nigel Oldham   M   Y      
127th 48.09   Sally Price Wilmslow RC F          
128th 48.10   Will Meredith Pennine FR M   Y      
129th 48.28   Jane Candlish   F          
130th 48.33   Tony Blakeway Long Eaton RC M   Y      
131st 48.39   Richard White Glossopdale Harriers M   Y      
132nd 48.43   Max Howard Retford AC M     Y    
133rd 48.49   Michael Richardson Handsworth M   Y      
134rd 49.01   David Arundale DPFR M       Y  
135th 49.07   Nicola Willcocks Valley Hill Runers F          
136th 49.13   Clare Hawkes Wilmslow RC F     Y    
137th 49.20   Roz Massey Totley AC F          
138th 49.26   Fiona Higgins Totley AC F          
139th 49.29   Cressida Pearce Totley AC F     Y    
140th 49.36   Millie Mockford DPFR F          
141st 49.43   Trevor Murgatroyd CUFR M     Y    
142nd 49.46   Caroline Hirone Wilmslow RC F   Y      
143rd 50.01   Anna Swallow Porter Valley Plodders F          
144th 50.05   Paul Gray   M     Y    
145th 50.21   Wayne Baker Sesma M   Y      
146th 50.25   Jon Heathfield DPFR M     Y    
147th 50.32   Tammy Haywood Retford AC F          
148th 50.50   Chris Cannon Wilmslow RC M     Y    
149th 50.50   Oliver Johnstone Knutsford tri club M   Y      
150th 50.56   Andrew Matthews Fatboys M     Y    
151st 50.57   Maurice West DPFR M70          
152nd  50.58   Kieron Brice Barnsley Harriers M          
153rd 51.01   Jake Ostrovskis   M          
154th 51.06   John Ostrovskis Fatboys M     Y    
155th 51.09   Maggie Lewis DPFR F     Y    
156th 51.33   Mike Arundale DPFR M60          
157th 51.37   Christine Bexton Beeston AC  F     Y    
158th 51.46   John O'Donnell Beeston AC  V60          
159th 51.46   Heather Beaumont Totley AC F          
160th 52.06   Patrick Grannan Wilmslow RC V60          
161st 52.08   Holly Longton   F          
162nd 52.37   Steve Dewick DPFR M     Y    
163rd 53.02   Colin Bostock Long Eaton RC M     Y    
164th 53.42   Lucy Walker Fatboys M   Y      
165th 53.59   Moira Chapman   F   Y      
166th 53.59   Lucy Eyre   F          
167th 54.05   Judith Mallon Valley Hill Runers F     Y    
168th 55.13   Annie Lightowler Penistone FR F   Y      
169th 55.19   Julie Ryan   F   Y      
170th 55.20   Sharon Jones Wilmslow RC F   Y      
171st 55.23   Eliza Eyre Valley Hill Runers F          
172nd 56.20   Wendy Duggan Valley Hill Runers F   Y      
173rd 56.20   Amanda Alletson Sutton Harriers F   Y      
174th 56.36   David James Sutton Harriers M     Y    
175th 56.37   Joanne Love   F          
176th 57.20   Sarah Miles Wilmslow RC F          
177th 57.45   Janet Wyles Wilmslow RC F   Y      
178th 58.12   Helen Callender Clowne Road Runners F          
179th 58.12   Ian Hudson   M   Y      
180th 59.14   Steve Hard Derwent F     Y    
181st 60.46   Andy Horsfall Handsworth M          
182nd 61.54   Belinda Carp Wilmslow RC F   Y      
183rd 62.44   Clare Eardley Long Eaton RC F   Y      
184th 69.16   Ashlea Taylor Jones   F